Σάββατο 4 Ιανουαρίου 2020

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ, Α' ΟΜΙΛΟΣ, Α' ΦΑΣΗ - 14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ξεκίνημα με νίκη για το 2020 ο Ορφέας - Έμεινε από «καύσιμα» και έχασε το Ρούπελ - «Καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο την Α.Ε.Σ. ο Γυμναστικός

Ορφέας Ν. Σκοπού - Δοξάτο: 64-52

Μπήκε καλά ο καινούργιος χρόνος για τον Ορφέα Νέου Σκοπού. Οι «ασπρόμαυροι» δίχως να εντυπωσιάσουν επικράτησαν στο γήπεδό τους του Δοξάτου και παραμένουν σε πλεονεκτική θέση για τη συμμετοχή τους στα πλέι-οφ της διοργάνωσης.

Το σύνολο του Χρήστου Γκαβανόζη «ζορίσθηκε» στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά από τη δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης και μετά ο Ορφέας ξέφυγε στο σκορ και κέρδισε δίκαια τους Δραμινούς.

Δεκάλεπτα: 19-16, 41-30 (ημ.), 54-43, 64-52

Ορφέας Νέου Σκοπού (Γκαβανόζης): Δούμας 5(1), Καραμπατζάκης 2, Παπαστεργίου 4, Δροσινός 10(2), Επαμεινώνδας 6, Δάγκουλας, Θεοδωρόπουλος 2, Θεοφανίδης 3(1), Καλαντίδης 4, Γιοβάνης 6, Κοτόπουλος 10, Λουλούδης 12.

Δοξάτο: Αραβίδης 10, Μαζαράκης 6, Αθανασιάδης 10(1), Κυριακού 2, Βολτσάκης 1, Κοπαράνης 9(1), Γετερίδης 11(1), Πορφυριάδης 3(1).

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Ηρακλής Καβάλας: 64-69

Κράταγε τη νίκη στα χέρια του έως το 38' το Ρούπελ, αλλά στα τελευταία δύο καθοριστικά λεπτά του αγώνα η ομάδα του Νίκου Κηρύκου έμεινε από δυνάμεις, με τους φιλοξενούμενους να σημειώνουν 0-11 σερί και να κάνουν το διπλό στο Σιδηρόκαστρο.

Γ.Σ. Σερρών 2017 - Α.Ε.Σ.: 81-55

Για 20 λεπτά ήταν ενδιαφέρον ο αγώνας μεταξύ του Γυμναστικού και της Α.Ε.Σ. Οι «γαλάζιοι» κοντράρανε όσο μπορούσαν τους «πράσινους» στο πρώτο (18-11) και στο δεύτερο δεκάλεπτο (41-30).

Οι «ταύροι» του Γιάννη Μπουτάκογλου «αγρίεψαν» στη συνέχεια και «καθάρισαν» την Α.Ε.Σ.

Δεκάλεπτα: 18-11, 41-30 (ημ.), 66-43, 81-55

Γ.Σ. Σερρών 2017 (Μπουτάκογλου): Λαδιάς, Χατζής 9, Ντινούδης 2, Γκολογκίνας 7 (1), Δινάκης, Μποζουτσίδης, Μητρούδης, Χατζηστεφάνου 13, Ασημάκης 6, Καρακώστας 7 (1), Ιωαννίδης 19, Λαγός 18 (1).

Α.Ε.Σ. (Ιωσηφίδης): Γιαννούλης, Δημάδης 12, Δούκας Β. 13 (1), Μαντζαρίδης, Ποργιόπουλος 3 (1), Καντάς 2, Νικολαΐδης 10, Γούνας 2, Δούκας Δ. 2, Ζαρίμπας 3.

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ - ΔΟΞΑΤΟ: 64-52

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 64-69

ΚΑΟΔ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 56-50

Γ.Σ. ΣΕΡΡΩΝ 2017 - Α.Ε.Σ.: 81-55

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 60-59

Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ - ΠΑΓΓΑΙΟ: 59-45

ΡΕΠΟ: ΗΡΑΚΛΕΙΑ