Κυριακή 5 Ιανουαρίου 2020

Α2 ΕΘΝΙΚΗ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Καλό «ποδαρικό» στη νέα χρονιά για τις «λιονταρίνες»

Πανσερραϊκός POLIECO - Πιερικός/Αρχέλαος Κατερίνης: 59-51

Νίκη-«βάλσαμο» πέτυχε ο Πανσερραϊκός κόντρα στον Πιερικό/Αρχέλαο Κατερίνης. Οι «λιονταρίνες» μετά τις δύο απανωτές ήττες που υπέστησαν από Άρη και Ηρακλή επιθυμούσαν διακαώς το νικηφόρο αποτέλεσμα στη σημερινή αναμέτρηση και τα κατάφεραν.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι «κόκκινες» προηγήθηκαν με 6-0, ενώ έχασαν αρκετές ευκαιρίες για αυξήσουν το υπέρ τους προβάδισμα.

Οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και προσπέρασαν στο σκορ με 8-10 (3:25). Η περίοδος έληξε 13-12.
Στο επόμενο δεκάλεπτο η ομάδα του Βαγγέλη Καρατσομπάνη εξασφάλισε πλεονέκτημα 5 πόντων (22-17, 6:27), αλλά τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση του Πανσερραϊκού, έδωσαν τη δυνατότητα στον Πιερικό να κάνει εκ νέου την ανατροπή (23-24, 25-26).

Στο κλείσιμο της περιόδου οι «λιονταρίνες» πήραν τα πάνω τους και βρέθηκαν στο +7 (33-26).

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε δύο όψεις. Μέχρι το 25' αμφότερες οι ομάδες ήταν άστοχες και νευρικές στο παρκέ, αλλά στο δεύτερο μισό της περιόδου οι «κόκκινες» μεταμορφώθηκαν προς το καλύτερο αποκτώντας απόσταση ασφαλείας από τις «ασπρόμαυρες» (44-30, 1:55).

Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 45-34.

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου ο Πανσερραϊκός ήταν μπροστά στο σκορ με 51-36 κι όλα έδειχναν ότι οι «λιονταρίνες» θα κατακτούσαν πολύ εύκολα το ροζ φύλλο.

Ο Πιερικός όμως δεν κατέθεσε τα όπλα και εκμεταλλευόμενος την χαλαρότητα των γηπεδούχων μείωσε σε 51-48 (3:28).

Ευτυχώς οι «κόκκινες» σοβαρεύθηκαν (57-48 στο 39') και πήραν τη πολύτιμη νίκη.

Σχόλιο από SerresBasket: Τα εύκολα δύσκολα πήγε να κάνει ο Πανσερραϊκός, αλλά τέλος καλό, όλα καλά.

M.V.P.: Κουτούση

Βοήθησαν αρκετά την ομάδα η Μπακιρτζίδου και η Γαϊτάνη.

Βγάλαμε την μπέμπελη στο ΔΑΚ Σερρών (λέμε και κανα αστείο μέρες που είναι).

Διαιτητές: Γεωργούλης - Παπαδόπουλος

Δεκάλεπτα: 13-12, 33-26 (ημ.), 45-34, 59-51

Πανσερραϊκός POLIECO (Καρατσομπάνης): Χωλοπούλου Ν. 5, Γαϊτάνη 14 (2), Τσάντα 3 (1), Μπακιρτζίδου 15, Χωλοπούλου Μ., Πελτέκη 4, Κουτούση 16, Πιτσιάβα 2, Θανοπούλου.

Πιερικός/Αρχέλαος Κατερίνης (Χατζηϊωάννου): Καραλή 2, Κιολέογλου 9 (1), Ντριστέλλα 3, Γκοτζαμάνη 3 (1), Λάππα 7, Μπουμπουλέντρα 4, Καρατάσιου 8 (2), Αρτεμισίου 15 (2).