Γ' ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Από την κόλαση στον παράδεισο οι Ίκαροι STIHL - Διπλό ελπίδας για τον Πανσερραϊκό ΚΡΙ ΚΡΙ

Ίκαροι STIHL - ΔΕΚΑ: 68-67

Μολονότι δεν έκαναν πολύ καλή εμφάνιση, οι Ίκαροι κατόρθωσαν να υποτάξουν τη ΔΕΚΑ και να διατηρήσουν το αήττητο στο «σπίτι» τους.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο δεκάλεπτο (11-4 στο 4', 16-6 στο 6'). Η περίοδος τελείωσε με 25-15.

Έως το 14' οι «κυανοκίτρινοι» κράταγαν ένα καλό προβάδισμα (35-26). Οι Θεσσαλονικείς όμως άλλαξαν το ρυθμό του παιχνιδιού και πλησίασαν στο καλάθι (38-36, 2:25). Οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 41-39.

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έκαναν ό,τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο. Η ΔΕΚΑ πραγματοποίησε την ολική επαναφορά στο παιχνίδι (41-44, 8:35) και μάλιστα κατάφερε να πάρει αβαντάζ 12 πόντων (45-57, 4:17).

Το μόνο κέρδος για τους Σερραίους σε αυτό το δεκάλεπτο ήταν το «ροκάνισμα» της διαφοράς στο -7 (53-60).

Στη τέταρτη περίοδο οι Ίκαροι μάζεψαν τα κομμάτια τους και βρήκαν το σθένος να αντεπιτεθούν (58-60 στο 32', 63-64, 4:17). Η άμυνα των «κυανοκίτρινων» λειτούργησε εξαιρετικά και στο 36' έγινε η ανατροπή (65-64), με τον κόσμο να «σπρώχνει» τους Ικάρους στη νίκη.

Τρία λεπτά πριν την εκπνοή της συνάντησης ένα μακρινό εύστοχο τρίποντο πρόσφερε στους γηπεδούχους το «μαξιλαράκι» του +4 (68-64).

Εν συνεχεία ακολούθησαν αλλεπάλληλες χαμένες επιθέσεις τόσο από τους Ικάρους, όσο και από τη ΔΕΚΑ. Οι Θεσσαλονικείς με σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75 διαμόρφωσαν το 68-67 (40''), με τους «κυανοκίτρινους» να υποπίπτουν σε λάθος στην επόμενη φάση.

Το άγχος όμως επέδρασε αρνητικά στους αντιπάλους, οι οποίοι δεν είχαν καθαρό μυαλό κάνοντας βήματα σε προσπάθεια διείσδυσης στη ρακέτα των γηπεδούχων.

Στα εναπομείναντα 5 δευτερόλεπτα οι Ίκαροι κυκλοφόρησαν γρήγορα τη μπάλα και πανηγύρισαν την εντός έδρας επιτυχία.

Σχόλιο από SerresBasket: Η νίκη μετράει στο Μπάσκετ. Η εικόνα όμως των Ικάρων στο αποψινό ματς δεν είχε καμία σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια που έδωσαν στις Σέρρες.

Τρομερά άστοχοι από τη περιφέρεια οι «κυανοκίτρινοι» στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά το τρίποντο που σημείωσε ο Δαλαγκόζης από τα 9 περίπου μέτρα απεδείχθη καθοριστικό.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έβγαλαν τρομερή ενέργεια στην άμυνα, πράγμα που αν το έκαναν νωρίτερα με την ίδια ένταση, τότε θα κέρδιζαν άνετα τη νεανική ΔΕΚΑ.

Δημητριάδης και Χατζηχρήστος «κρέμασαν» την ομάδα τους με το χαζό 5ο φάουλ που έκαναν αμφότεροι στα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου.

M.V.P.: Κουτσοκώστας

Διαιτητές: Παπαγεωργίου - Χρυσάφης

Δεκάλεπτα: 25-15, 41-39 (ημ.), 53-60, 68-67

Ίκαροι STIHL (Ρούλης - Αθανασίου): Γεωργόπουλος, Φραγκούλης 4 (1), Σιδερίδης 11 (1), Αγγειοπλάστης, Δαλαγκόζης 5 (1), Κουτσοκώστας 19 (1), Γκούτζιας 2, Παρχαρίδης 7, Μπίλιος 6 (2), Κακιούζης 14.

ΔΕΚΑ (Κυριαζής): Δημητριάδης 6, Κρίτσικας, Παπασαβόγλου Αρ. 4, Χατζηχρήστος 17 (2), Τσιροπούλης Μ. 16, Παπασαβόγλου Αν. 16, Καρανώτας 6, Καλαποθαράκος 2.

Ασπίς Ξάνθης - Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ: 56-61

«Άλωσε» την Ξάνθη ο Πανσερραϊκός. Οι «κόκκινοι» υπερκέρασαν το εμπόδιο της Ασπίδας και με αυτό το διπλό αναπτερώθηκαν οι ελπίδες των «λιονταριών» για την άνοδο.

Ο Πανσερραϊκός ήταν το «αφεντικό» στο γήπεδο στο πρώτο ημίχρονο (12-20, 24-31).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Θρακιώτες σκοράρανε αρκετούς πόντους από τη περιφέρεια και το ματς έγινε αμφίρροπο (45-47).

Στη τελευταία περίοδο της αναμέτρησης το σύνολο του Ραδή Θεοδωρίδη διατήρησε τη ψυχραιμία του, έβαλε μεγάλα καλάθια και εξασφάλισε τη νίκη.

Διαιτητές: Σαρακενίδης - Βασιλόπουλος

Δεκάλεπτα: 12-20, 24-31 (ημ.), 45-47, 56-61

Ασπίς Ξάνθης (Στεφανίδης-Καζαρτζίδης): Παυλάκης, Παπαδάκης 6, Δώδος 14, Μπόζης 2, Παπαϊωάννου, Κουτσογιάννης 16, Μανδαλάκης 10(2), Κάλφας, Καλαμπάκας 9(3).

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ (Θεοδωρίδης): Συμεωνίδης 7, Γεωργιανός Π. 2, Τράκας 4, Δημητρακάς 10(1), Δατσιάδης, Ντίνος 4(1), Χατζηανδρέου 6, Θολιώτης 17(2), Κάτος 5, Χορτομάρης 6(2).

ΙΚΑΡΟΙ STIHL - ΔΕΚΑ: 68-67

ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ: 56-61

ΕΛΠΙΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ - ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ: 77-68

ΖΕΦΥΡΟΣ - ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑΣ: 68-60