Σάββατο 25 Ιανουαρίου 2020

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ, Α' ΟΜΙΛΟΣ, Α' ΦΑΣΗ - 17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Διπλό του Γυμναστικού στη Δράμα - Ήττες για Ορφέα, Ρούπελ, Α.Ε.Σ. και Ηράκλεια

Αστέρας Καβάλας - Ορφέας Ν. Σκοπού: 76-67

Καλή εμφάνιση κόντρα στον ισχυρό Αστέρα έκανε η ομάδα του Χρήστου Γκαβανόζη. Ο Ορφέας «καρδιοχτύπησε» τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο, με τους «ασπρόμαυρους» να προηγούνται στο 20' με 38-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Καβαλιώτες ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και η περίοδος έληξε 62-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το σερραϊκό συγκρότημα προσπάθησε να απειλήσει εκ νέου τους αντιπάλους του, αλλά ο Αστέρας κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 24-19, 38-41 (ημ.), 62-53, 76-67

Αστέρας Καβάλας (Καμαράκης): Αιβαζίδης 4(1), Σαμαράς 3(1), Ζωηρός 4, Μπόζης 6, Μοσχόπουλος 10(1), Κούντας 2, Σουλίδης 8(2), Αρβανιτάκης 4, Χαριζάνης 13(1), Γεωργιάδης 13, Μπορμπίδης 9.

Ορφέας Ν. Σκοπού (Γκαβανόζης): Δούμας, Καραμπατζάκης 4, Παπαστεργίου 13(2), Λουλούδης 31(3), Επαμεινώνδας, Δάγκουλας 2, Θεοδωρόπουλος 4, Θεοφανίδης, Καλαντίδης 9, Γιοβάνης, Κοτόπουλος 4, Κούρος.

Παγγαίο - Α.Ε.Σ.: 76-54

Το νεανικό σύνολο του Σταύρου Ιωσηφίδη υπέκυψε στο Παγγαίο. Οι «γαλάζιοι» ήταν μπροστά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο με 25-27. Το προβάδισμα της Α.Ε.Σ. θα μπορούσε να ήταν πολύ μεγαλύτερο, αλλά η έλλειψη συγκέντρωσης στην τελική προσπάθεια και στις βολές στοίχισε στους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά εύστοχοι, σε αντίθεση με τους «γαλάζιους». Το Παγγαίο άφησε πίσω του την Α.Ε.Σ. και κατέκτησε το ροζ φύλλο.

Δριμύ ψύχος επικρατούσε σήμερα στο κλειστό γυμναστήριο της Γεωργιανής.

Δεκάλεπτα: 14-9, 25-27 (ημ.), 52-39, 76-54

Παγγαίο (Παπαδόπουλος): Κούκος 23 (4), Βενέτης 9 (3), Καντιφούδης 18 (2), Κοϊδάκης, Κατσαμακίδης 9 (1), Γουδούτσης 17, Κάφαλης.

Α.Ε.Σ. (Ιωσηφίδης):  Γιαννούλης 10, Δημάδης 3 (1), Δούκας Β. 9 (1), Σκαπής, Καντάς, Νικολαΐδης 11, Τσιάρας 4, Γούνας 11, Ζαρίμπας 6.

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - ΚΑΟΔ: 59-72

Ο πρωτοπόρος ΚΑΟΔ υποχρέωσε σε ήττα το Ρούπελ. Οι Σιδηροκαστρινοί πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις κόντρα στους Δραμινούς, οι οποίοι ήταν ανώτεροι και κέρδισαν δίκαια.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 29-33. Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι εξασφάλισαν σημαντική διαφορά, με την ομάδα όμως του Νίκου Κηρύκου να πιέζει τον ΚΑΟΔ στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Παρόλα αυτά οι Δραμινοί σημείωσαν το διπλό.
Τιτάνες Δράμας - Γ.Σ. Σερρών 2017: 54-71

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι «ταύροι» έβαλαν τις βάσεις της νίκης στον αγώνα ενάντια στους Τιτάνες (10-27).

Οι «πράσινοι» ήταν πολύ καλύτεροι στο παρκέ έναντι των Δραμινών και έφυγαν από τη γειτονική πόλη έχοντας το ροζ φύλλο στις αποσκευές τους.

Δεκάλεπτα: 10-27, 28-43 (ημ.), 36-66, 54-71

Τιτάνες Δράμας: Γουλτίδης, Νεδής, Τζήκας 11 (1), Υφαντόπουλος 5 (1), Τοσουνίδης 17 (1), Βιδάκης 5 (1), Δημητρίου 6, Σπυριδόπουλος 8, Σαμλίδης, Γιανόγλου 2.

Γ.Σ. Σερρών 2017 (Μπουτάκογλου): Δινάκης, Λαδιάς 2, Μποζουτσίδης, Ντίκογλου 6, Χατζής 13 (2), Γκολογκίνας 4, Ντινούδης 5 (1), Χατζηστεφάνου 9, Ασημάκης 7, Καρακώστας 5 (1), Μητρούδης, Λαγός 19 (4).

ΗΡΑΚΛΕΙΑ - ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: 67-71 παρ. (59-59 κ.α.)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ: 76-67

ΠΑΓΓΑΙΟ - Α.Ε.Σ.: 76-54

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΚΑΟΔ: 59-72

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - Γ.Σ. ΣΕΡΡΩΝ 2017: 54-71

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ: 73-70 παρ. (63-63 κ.α.)

ΡΕΠΟ: ΔΟΞΑΤΟ

ΚΑΟΔ 32 (16-0)