Κυριακή 19 Ιανουαρίου 2020

Α2 ΕΘΝΙΚΗ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Άλλαξε τσιπάκι» στο δεύτερο ημίχρονο και  κέρδισε

ΜΕΝΤ - Πανσερραϊκός POLIECO: 57-67

Πολύτιμο διπλό σημείωσε ο Πανσερραϊκός στη Θεσσαλονίκη στον αγώνα ενάντια στην ιστορική ΜΕΝΤ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι «κόκκινες» βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και με 10 πόντους (16-6 έληξε η εναρκτήρια περίοδος, 32-26 το δεύτερο δεκάλεπτο).

Οι «λιονταρίνες» όμως δεν τα παράτησαν και δικαιώθηκαν. Το σύνολο του Βαγγέλη Καρατσομπάνη όταν βγήκε από τα αποδυτήρια για τη συνέχεια του παιχνιδιού ήταν εντελώς διαφορετικό.

Οι «κόκκινες» έκλεψαν μπάλες, έβγαλαν αιφνιδιασμούς, ήταν εύστοχες από μακρινή απόσταση και πραγματοποίησαν την ολική επαναφορά (43-48 στο 30').

Στη τέταρτη περίοδο ο Πανσερραϊκός κατόρθωσε να διευρύνει την υπέρ του διαφορά και να πάρει τη νίκη.

Δεκάλεπτα: Μελανίδης - Λαδάς

Δεκάλεπτα: 16-6, 32-26 (ημ.), 43-48, 57-67

ΜΕΝΤ (Τζιότζιος): Μουμτζή 3, Θώμογλου 10, Φειδά 3(1), Κουλακιώτη 6, Γιαννουσίου 6, Παπαδοπούλου 16(2), Μπουντούκα 13(1), Ψαρέλη, Αβρονιδάκη.

Πανσερραϊκός POLIECO (Καρατσομπάνης): Χωλοπούλου Ν. 8(2), Γαϊτάνη 16(4), Τσάντα 11(3), Μπακιρτζίδου 8, Θανοπούλου, Πελτέκη 4, Κουτούση 16, Πιτσιάβα 4, Βαρούτη.

ΜΕΝΤ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ POLIECO: 57-67

ΠΥΛΑΙΑ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: 67-51

ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ - ΑΣΠΙΣ 2001 ΞΑΝΘΗΣ: 57-56 παρ. (50-50 κ.α.)

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ: 84-33