Κυριακή 19 Ιανουαρίου 2020

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Κέρδισαν, αλλά προβλημάτισαν ξανά οι Ίκαροι STIHL - Έκαναν του κεφαλιού τους και έχασαν τα «λιοντάρια»

Ίκαροι STIHL - Κένταυρος Καλλικράτειας: 68-60

Αν εστιάσουμε στο δέντρο και αφήσουμε το δάσος, τότε οι Ίκαροι έπραξαν το καθήκον τους κόντρα στον Κένταυρο Καλλικράτειας και φτάσανε στις 10 νίκες στο πρωτάθλημα στο κλείσιμο του πρώτου γύρου.

Αν όμως θέλουμε να σταθούμε στην ουσία των πραγμάτων οι «κυανοκίτρινοι» απόψε πραγματοποίησαν κακή εμφάνιση και αυτό που προκάλεσε προβληματισμό δεν ήταν τόσο η κακή αγωνιστική εικόνα της σερραϊκής ομάδας, όσο η εξωαγωνιστική συμπεριφορά με γκρίνια, μουρμούρα και νεύρα στο «στρατόπεδο» των γηπεδούχων. Για δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας ματς οι Ίκαροι ήταν πολύ «σοφτ» και υπερόπτες και ασφαλώς πρέπει να αλλάξουν νοοτροπία ενόψει και του μεγάλου τοπικού ντέρμπι με τον Πανσερραϊκό την επόμενη Κυριακή.

Αναφορικά με την εικόνα της σημερινής αναμέτρησης ο Κένταυρος στο πρώτο δεκάλεπτο μπήκε στη θέση του οδηγού (5-9, 5:35, 7-12, 3:10, 8-16, 1:40). Το συγκρότημα των Ρούλη-Αθανασίου ήταν εκτός τόπου και χρόνου και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 8-19.

Στο 13' το σκορ ήταν 8-24. Κακιούζης και Γκούτζιας φώναξαν «παρών» στα δύσκολα και οι «κυανοκίτρινοι» αντεπιτέθηκαν (19-28 στο 15', 26-31, 2:19), ισοφαρίζοντας σε 33-33 (38"). Το δεκάλεπτο τελείωσε με 33-35.

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι παρουσιάσθηκαν εκ νέου αποδιοργανωμένοι στο παρκέ και ο Κένταυρος δεν άφησε την ευκαιρία ανεκμετάλλευτη (34-42, 38-47 στο 25', 45-53, 2:10). Το δεκάλεπτο έληξε 50-53.

Στη τέταρτη περίοδο οι Ίκαροι προσπέρασαν στο σκορ με τρίποντο του Παρχαρίδη (54-53, 8:34). Οι «κυανοκίτρινοι» χαμογέλασαν, ενώ στον αντίποδα οι αντίπαλοι «θόλωσαν». Ο Κακιούζης με γκολ-φάουλ διαμόρφωσε το 62-57 (3:06).

Το «κύκνειο άσμα» του Κενταύρου ήταν το 62-60 (2:47). Στο 38' ο Γκούτζιας έκανε το 66-60 (νωρίτερα είχε πάρει και το 5ο φάουλ του Κιτσούλη) και το παιχνίδι έκλεισε θετικά για τους Σερραίους.