Κυριακή 26 Ιανουαρίου 2020

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Η μπίλια κάθισε στο κόκκινο

Ίκαροι STIHL - Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ: 59-63

Ντέρμπι με τα όλα του ήταν ο αποψινός αγώνας μεταξύ των Ικάρων και του Πανσερραϊκού, με τα «λιοντάρια» να παίρνουν μια νίκη υψίστης βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης στο πρώτο δεκάλεπτο οι «κυανοκίτρινοι» μετά το αρχικό 0-3 επέβαλαν τον ρυθμό τους στο παρκέ «χτυπώντας» μέσα στο «ζωγραφιστό».  Οι τυπικά γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 14-5 (4:22).

Ο Ραδής Θεοδωρίδης προχώρησε γρήγορα σε αλλαγές στο βασικό του σχήμα και αυτό επέδρασε θετικά στους «κόκκινους», οι οποίοι  πέτυχαν 0-10 σερί (14-15, στο 8'). Η περίοδος έληξε 20-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός φάνηκε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο (22-25, 7:18), αλλά οι Ίκαροι ανασυντάχθηκαν, ισοφάρισαν σε 27-27 (4:10) και λίγο αργότερα ξαναμπήκαν μπροστά στο σκορ (31-28, στο 18'). Η περίοδος έκλεισε με 33-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το συγκρότημα των Ρούλη-Αθανασίου χάρη σε εύστοχα σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75 κράταγε μια απόσταση 7-8 πόντων από τους «κόκκινους» (44-36 στο 25', 49-42, 2:29).

Προς το τέλος της περιόδου τα «λιοντάρια» πλησίασαν στο καλάθι (49-47), αλλά ακόμη ένα τρίποντο από πλευράς «κυανοκίτρινων» διαμόρφωσε το 52-47.

Στη τέταρτη περίοδο αμφότερες οι ομάδες αντιμετώπισαν σοβαρό πρόβλημα με τα φάουλ. Η κούραση ήταν εμφανής στους καλαθοσφαιριστές τόσο των Ικάρων, όσο και του Πανσερραϊκού και οι «κόκκινοι» ήταν αυτοί τελικά που «έσπασαν το ρόδι» (52-50, 7:30).

Τα «λιοντάρια» «βρυχήθηκαν», κυκλοφόρησαν με ψυχραιμία τη μπάλα στην επίθεση και στο 35' πήραν το πάνω χέρι στο ντέρμπι (52-56).

Στην αντίπερα όχθη οι Ίκαροι έδειχναν αποπροσανατολισμένοι κάνοντας τη μια λάθος επίθεση μετά την άλλη.

Μια «βόμβα» όμως από τη περιφέρεια έδωσε «οξυγόνο» στους «κυανοκίτρινους» (55-56, 3:50).

Εν συνεχεία ο Πανσερραϊκός απάντησε με 5 συνεχόμενους πόντους (56-61, 1:06), οι Ίκαροι μείωσαν σε 59-61 (43" και πάλι με τρίποντο), αλλά ένα καθοριστικό επιθετικό ριμπάουντ που μετετράπη σε καλάθι από τους «κόκκινους» έγειρε την πλάστιγγα υπέρ τους (59-63, 18"), αφού τα μακρινά «πυρά» των «κυανοκίτρινων» δεν βρήκαν στόχο.

Σχόλιο από SerresBasket: Δεν έπεφτε καρφίτσα απόψε στο ΔΑΚ Σερρών. Η προσέλευση του κόσμου ήταν αθρόα και το κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων έζησε παλιές καλές στιγμές.

Η συνύπαρξη των αθλητών της «κυανοκίτρινης» και της «κόκκινης» Ακαδημίας ήταν το πιο όμορφο πράγμα. Τα παιδιά παρακολούθησαν τον αγώνα καθισμένα δίπλα-δίπλα και έλαβαν όλα μέρος στα διαγωνιστικά παιχνίδια που διεξήχθησαν στο ημίχρονο. Συγχαρητήρια! Μονοιασμένοι και Ενωμένοι μπορούμε να πάμε μπροστά ως Σερραίοι!

Ένας Κακιούζης από μόνος του δεν μπορεί να δώσει τη νίκη, ειδικά σε τοπικό ντέρμπι. Ο σέντερ των «κυανοκίτρινων» ήταν φανταστικός για 30 λεπτά, αλλά δεν είχε βοήθειες από τους συμπαίκτες του  στο σκοράρισμα (με εξαίρεση τον Σιδερίδη που ήταν θετικός).

Τα «λιοντάρια» παρουσίασαν ξανά τα γνωστά σκαμπανεβάσματα, αλλά στο φινάλε οι «κόκκινοι» είχαν περισσότερες ανάσες, πιο καθαρό μυαλό, έκαναν την ανατροπή και κέρδισαν δίκαια.

Ο Παντελής Γεωργιανός ήταν εξαιρετικός!

Άφαντος ο Γρίψιος στη μεγαλύτερη διάρκεια της συνάντησης, αλλά ο υψηλόσωμος παίκτης του Πανσερραϊκού πήρε ένα μεγάλο επιθετικό ριμπάουντ, πέτυχε και το δίποντο και κάπου εκεί «κλείδωσε» η νίκη για τα «λιοντάρια».

M.V.P.: Κάτος. Ο νεαρός παίκτης των «κόκκινων» ξεδίπλωσε το ταλέντο του σε ένα τόσο δύσκολο παιχνίδι και εφόσον δουλέψει ακόμη πιο σκληρά, τότε θα έχει λαμπρό μέλλον.

Διαιτητές: Αγραφιώτης - Δέλλας

Δεκάλεπτα: 20-18, 33-29, 52-47, 59-63

Ίκαροι STIHL (Ρούλης - Αθανασίου): Φραγκούλης 6 (1), Σιδερίδης 14 (3), Καμπέρης 4 (1), Δαλαγκόζης 4, Κουτσοκώστας 3 (1), Αγγειοπλάστης, Παρχαρίδης, Μπίλιος 3 (1), Κακιούζης 25.

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ (Θεοδωρίδης): Κάτος 13 (2), Γρίψιος 5, Γεωργιανός Ν., Γεωργιανός Π. 17 (1), Τράκας 6 (1), Χορτομάρης, Συμεωνίδης 9, Δατσιάδης, Χατζηανδρέου 1, Ντίνος 4, Θολιώτης 4, Δημητρακάς 4.

ΙΚΑΡΟΙ STIHL - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ: 59-63

ΕΛΠΙΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ - ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ: 84-74

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: 65-63