Α2 ΕΘΝΙΚΗ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Άμυνα από «ατσάλι», νίκη-«χρυσάφι» για τις «λιονταρίνες»

Πανσερραϊκός POLIECO - Αναγέννηση Ν. Ρυσίου: 51-36

Πήρε άριστα στα αμυντικά του καθήκοντα ο Πανσερραϊκός κι έτσι η ομάδα του Βαγγέλη Καρατσομπάνη υπερκέρασε το εμπόδιο της Αναγέννησης Νέου Ρυσίο στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Το θέαμα ήταν φτωχό στο σημερινό παιχνίδι, αλλά η νίκη είναι αυτή που μετράει στο μπάσκετ και οι «κόκκινες» επικράτησαν σε διπλό ταμπλό, αφού όχι μόνο κέρδισαν τις Θεσσαλονικιές, αλλά κάλυψαν και τη διαφοράς της ήττας στο ματς του πρώτου γύρου.

Οι «λιονταρίνες» απέκτησαν πλεονέκτημα 9 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (14-5), το οποίο διατήρησαν και στην επόμενη περίοδο (21-12).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχες ανέβασαν τη διαφορά στο +17 (38-21), με τις φιλοξενούμενες να μη διαθέτουν τα απαραίτητα αγωνιστικά και ψυχικά αποθέματα για να αντιδράσουν δυναμικά στη τέταρτη περίοδο.

Ο Πανσερραϊκός κατέκτησε με το σπαθί του το ροζ φύλλο έχοντας σε φανταστική μέρα την Λένια Κουτούση που ήταν η κορυφαία παίκτρια της συνάντησης.

Δεκάλεπτα: 14-5, 21-12 (ημ.), 38-21, 51-36

Πανσερραϊκός POLIECO (Καρατσομπάνης): Χωλοπούλου Ν. 5, Γαϊτάνη 5(1), Τσάντα 1, Μπακιρτζίδου 10, Χωλοπούλου Μ., Θανοπούλου, Πελτέκη 5, Κουτούση 25, Πιτσιάβα, Γκανάτσιου, Μίχου, Βάννα.

Αναγέννηση Νέου Ρυσίου (Μύρβαλη): Μπαλλά 2, Κωστανάκη 7(1), Σουλιώτη, Τσαλή, Καλογρίδου, Καλομιτσίνη 9(1), Κανέλλογλου 2, Βατσιτσίδου 3(1), Παπαδάκη 5, Κουλουμπή 8, Κοκκίνου.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ POLIECO - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣΙΟΥ: 51-36

ΠΑΝΟΡΑΜΑ - ΑΡΗΣ: 51-82

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΚΕΩΝ - ΗΡΑΚΛΗΣ: 77-42

ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ - ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ: 72-69

ΑΣΠΙΣ 2001 ΞΑΝΘΗΣ - ΠΥΛΑΙΑ: 49-68