Κυριακή 16 Φεβρουαρίου 2020

Α2 ΕΘΝΙΚΗ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Καυτά πιστόλια»!

Πανσερραϊκός POLIECO - Ολύμπια Λάρισας: 91-45

Σαν σε προπόνηση ο Πανσερραϊκός σμπαράλιασε την αδύναμη Ολύμπια Λάρισας πετυχαίνοντας την έβδομη διαδοχική νίκη στο Πρωτάθλημα. Οι «κόκκινες» ήταν «καυτές» από την περιφέρεια ευστοχώντας σε 13 τρίποντα.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στα μισά της εναρκτήρια περιόδου οι «λιονταρίνες» είχαν εξασφαλίσει αβαντάζ 15 πόντων (17-2). Η περίοδος έκλεισε με 25-7.

Στο δεκάλεπτο που ακολούθησε η ομάδα του Βαγγέλη Καρατσομπάνη ανέβασε τη διαφορά στο +30 (43-13, 2:40). Η περίοδος τελείωσε με 46-19.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο αγώνας έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού ο Πανσερραϊκός ήταν κλάσεις ανώτερος από τις φιλοξενούμενες (70-32 στο 30') και οι γηπεδούχες πρόσφεραν όμορφες στιγμές μπάσκετ στους λιγοστούς φιλάθλους που παρακολούθησαν το παιχνίδι.

Σχόλιο από SerresBasket: Η επόμενη αναμέτρηση με τον πρωτοπόρο Παναθλητικό Συκεών αποτελεί μεγάλο στοίχημα για τις «κόκκινες»

Διαιτητές: Τσάνταλη - Τζεκάκης

Δεκάλεπτα: 25-7, 46-19 (ημ.), 70-32, 91-45

Πανσερραϊκός POLIECO (Καρατσομπάνης): Χωλοπούλου Ν. 15 (2), Γκέγκα, Γαϊτάνη 14 (4), Τσάντα 7 (1), Μπακιρτζίδου 5, Χωλοπούλου Μ. 6, Δαμιανάκου, Πελτέκη 7 (1), Κουτούση 12, Πιτσιάβα 7 (1), Μίχου 2, Θανοπούλου 16 (4).

Ολύμπια Λάρισας (Λότφι): Κλεισιάρη, Καρτσαμάρη 21, Λιάσκου 9, Μαργαρίτη 7 (1), Πατούνη 8 (2), Μοδέα, Καρκάντου, Ψάρρη.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ POLIECO - ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ: 91-45

ΠΥΛΑΙΑ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ: 65-46

ΜΕΝΤ - ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΚΕΩΝ: 50-91