ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ, Α' ΟΜΙΛΟΣ, Α' ΦΑΣΗ - 20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Πήρε το ντέρμπι ο Ορφέας - Εύκολο απόγευμα για τον Γυμναστικό - «Χαμογέλασε» η Α.Ε.Σ.

Ορφέας Ν. Σκοπού - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 78-56

«Ασπρόμαυρο» βάφτηκε το σερραϊκό μεταξύ του Ορφέα Νέου Σκοπού και του Ρούπελ Σιδηροκάστρου.

Οι δύο ομάδες πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις για να κατακτήσουν την πολύτιμη νίκη. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο αγώνας ήταν αμφίρροπος (20-17).

Στο επόμενο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι απέκτησαν πλεονέκτημα 9 πόντων (40-31).

Στη τρίτη περίοδο το συγκρότημα του Χρήστου Γκαβανόζη διεύρυνε κι άλλο το προβάδισμά στο σκορ (61-46).

Στη τελευταία περίοδο της συνάντησης ο Ορφέας δεν κινδύνευσε από το «οχυρό» , πρόσθεσε στη συλλογή τους το ροζ φύλλο, «κλειδώνοντας» τη συμμετοχή του στα πλέι-οφ του Πρωταθλήματος.

Δεκάλεπτα: 20-17, 40-31 (ημ.), 61-46, 78-56

Ορφέας Ν. Σκοπού (Γκαβανόζης): Λουλούδης 26(2), Καραμπατζάκης 3(1), Παπαστεργίου 9(2), Δροσινός 15(3), Επαμεινώνδας, Δάγκουλας 3(1), Θεοδωρόπουλος 6(1), Θεοφανίδης, Καλαντίδης 11, Γιοβάνης, Κοτόπουλος 2, Δούμας 3(1).

Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Κηρύκος): Μπαζτέκας 5, Καμπέρης, Αναστασιάδης, Κεσέογλου 1, Τσίντσιος, Γιαννάτος 14(1), Στάσας, Πολεμαρχάκης 6, Τάσκος 9, Πεχλιβάνος 17, Χριστοφορίδης 4.

Α.Ε.Σ. - Ηρακλής Καβάλας: 70-59

Έχοντας καλή παρουσία κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με τον Ηρακλή, η Α.Ε.Σ. κατόρθωσε να κάμψει την αντίσταση των φιλοξενούμενων και να επανέλθει στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι «γαλάζιοι» βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 21-15, αλλά στη δεύτερη περίοδο οι Καβαλιώτες αναδιοργανώθηκαν ανατρέποντας την εις βάρος τους κατάσταση (31-33).

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο 46-46.

Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο του αγώνα η Α.Ε.Σ. ανέβασε την απόδοσή της, περιόρισε τα ατού του Ηρακλή, έπαιξε μυαλωμένα στην επίθεση και πήρε τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 21-15, 31-33 (ημ.), 46-46, 70-59

Α.Ε.Σ. (Ιωσηφίδης): Γιαννούλης 2, Δημάδης 11 (1), Δούκας Β. 27 (2), Δούκας Δ. 13, Μάνδραλης, Καντάς, Πεχλιβανίδης, Τσιάρας 2, Σκαπής, Γούνας 4, Ζαρίμπας 11 (2).

Ηρακλής Καβάλας (Γοργίας): Τότογλου, Πίγκας 11 (1), Γοργίας 10 (2), Πάγκαλος 4, Σκουρτανιώτης, Σταυρόπουλος, Χατζημόσχου 17, Παπανικολάου 5, Γερακίδης 12, Μπερμπέρης.

Γ.Σ. Σερρών 2017 - Ηράκλεια: 72-40

Με μεγάλη καθυστέρηση ξεκίνησε η συνάντηση (λόγω αγώνων βόλεϊ στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας) ανάμεσα στον Γυμναστικό και την Ηράκλεια.

Ο Γιάννης Μπουτάκογλου έκανε μεγάλο ροτέισον, αλλά οι «ταύροι» ήταν πολύ ανώτεροι απέναντι στο νεανικό συγκρότημα του Νίκου Μάντζιου και είχαν ένα εύκολο απόγευμα.

Δεκάλεπτα: 19-3, 39-13 (ημ.), 60-24, 72-40

Γ.Σ. Σερρών 2017 (Μπουτάκογλου): Ρίζος 17 (1), Μποζουτσίδης 12 (2), Καλπατζίδης 6 (1), Χατζής 7 (1), Δινάκης 2, Ντινούδης 7 (1), Χατζηστεφάνου 7, Ασημάκης 4, Καρακώστας 2, Μητρούδης 2, Ιωαννίδης 6.

Ηράκλεια (Μάντζιος): Λαζαρίδης 2, Βάκας 6, Μπαμπαχμίδης 13, Ράμναλης 10 (1), Κουτσάκης 4, Ατλάσης 2, Νιφορίδης 3.

Γ.Σ. ΣΕΡΡΩΝ 2017 - ΗΡΑΚΛΕΙΑ: 72-40

Α.Ε.Σ. - ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 70-59

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: 78-56

Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ - ΚΑΟΔ: 54-87

ΠΑΓΓΑΙΟ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 64-58