Σάββατο 15 Φεβρουαρίου 2020

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ, Β' ΦΑΣΗ - 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Σκούπισαν» την Ελευθερούπολη οι Ίκαροι - Παρέμεινε ζωντανή η Α.Ε.Σ.

Ελευθερούπολη - Ίκαροι: 64-73

Την πρόκριση στη τρίτη φάση της διοργάνωσης πανηγύρισαν σήμερα οι Ίκαροι. Η ομάδα του Γιάννη Κακιούζη επιβλήθηκε του Γ.Σ.Ε. με 64-73 κάνοντας το 2-0 στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Οι «κυανοκίτρινοι» στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ήταν σοβαροί. Το εναρκτήριο δεκάλεπτο έληξε 13-20.

Στη δεύτερη περίοδο οι Ίκαροι αύξησαν τη διαφορά στο +18 (20-38).

Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με 43-57, ενώ στη τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους.

Διαιτητές: Μυσιρλής - Λαζαρίδης

Δεκάλεπτα: 13-20, 20-38 (ημ.), 43-57, 64-73

Α.Ε.Σ. - Αγία Βαρβάρα: 57-45

Σπουδαία εντός έδρας νίκη σημείωσε η Α.Ε.Σ. Οι «γαλάζιοι» κέρδισαν την Αγία Βαρβάρα με 57-45 και έστειλα τη σειρά σε τρίτο παιχνίδι.

Αμφότερες οι ομάδες παρουσιάσθηκαν νευρικές και αγχωμένες στο παρκέ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Σταύρου Ιωσηφίδη πήρε μια διαφορά 8-10 πόντων και κράτησε αυτή την απόσταση από τους Καβαλιώτες μέχρι το τέλος του ματς.

Δεκάλεπτα: 13-9, 22-21 (ημ.), 44-34, 57-45

Α.Ε.Σ. (Ιωσηφίδης): Δούκας Δ. 15, Δημάδης 13 (1), Μαντζαρίδης, Κυρίτσης, Ποργιόπουλος, Καντάς, Πλακανδάρας, Τσιάρας 4, Κοβανίδης 11 (1), Ζαρίμπας 14 (2), Τσέλιος.

Αγία Βαρβάρα (Μυτικόπουλος - Παλάδα): Παράσχου 17, Γιουρούκης, Βρεττός 4, Κουντουρατζής, Δρόσος, Γαλανόπουλος, Αυγερινός, Καρατζίδης 10 (2), Παπαδόπουλος, Μαντούδης, Μάρκου Λ. 11 (2), Μάρκου Ρ. 3.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ - ΙΚΑΡΟΙ: 64-73 (0-2)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ: 71-79 (0-2)

Α.Ε.Σ. - ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: 57-45 (1-1)

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ - ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ: 75-74 (1-1)

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (22/2/2020): ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ - Α.Ε.Σ.