ΠΑΙΔΕΣ (ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗ ΦΑΣΗ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Νίκη με ανατροπή στη πρεμιέρα για τα «λιονταράκια»

Πανσερραϊκός - Πιερικός/Αρχέλαος Κατερίνης: 64-50

Με το δεξί ξεκίνησαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις στη προκριματική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος των Παίδων τα «λιονταράκια» του Βαγγέλη Σαμαρά.

Οι «κόκκινοι» αντιμετώπισαν νωρίτερα σήμερα στη Θεσσαλονίκη τον ισχυρό Πιερικό/Αρχέλαο Κατερίνης εξασφαλίζοντας την πολύτιμη νίκη με 64-50.

Ο Πανσερραϊκός βρέθηκε να χάνει 15-19 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ η δεύτερη περίοδος έληξε 26-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα «λιονταράκια» αντεπιτέθηκαν αποκτώντας πλεονέκτημα 7 πόντων (43-36).

Στη τέταρτη περίοδο οι τυπικά γηπεδούχοι διεύρυναν το υπέρ τους προβάδισμα κατακτώντας πανάξια το ροζ φύλλο.

Δεκάλεπτα: 15-19, 26-28 (ημ.), 43-36, 64-50

Πανσερραϊκός (Σαμαράς): Παυλίδης 2, Καζακίδης, Λάτσιος 2, Δεμέλκας 5, Τζιλερίδης, Γρηγοριάδης 25, Κοτζαΐδης, Φαρδέλας 7, Φραγκάκης, Βασιλείου 21.

* Αύριο ο Πανσερραϊκός θα αναμετρηθεί με τον Καλαθοσφαιρικό Αθλητικό Όμιλο Χαλκιδικής/Ευρώπη '87 Πευκοχωρίου.