Τετάρτη 15 Ιουλίου 2020

ΠΑΙΔΕΣ (ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗ ΦΑΣΗ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ - 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Τρίτωσε το καλό για τους «κόκκινους»

Πανσερραϊκός - Διόσκουροι Κοζάνης: 55-41

Από το καλό στο καλύτερο πηγαίνει το συγκρότημα του Βαγγέλη Σαμαρά. Τα «λιονταράκια» «κατασπάραξαν» σήμερα και τους Διόσκουρους Κοζάνης και πλέον τα πράγματα περνάνε στη πιο κρίσιμη καμπή, αφού εάν ο Πανσερραϊκός διευρύνει το νικηφόρο του σερί και στους δύο εναπομείναντες αγώνες με τον Κεραυνό Λάρισας και τα Ιωάννινα, τότε θα πανηγυρίσει την πρόκριση στη τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος.

Αναφορικά με το σημερινό ματς οι «κόκκινοι» παρά την κούραση είχαν διαρκώς το πάνω χέρι στο παιχνίδι.

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με νταμπλ σκορ (18-9). Στη δεύτερη περίοδο οι Διόσκουροι μείωσαν σε 30-24.

Στη τρίτη περίοδο τα «λιονταράκια» απέκτησαν απόστασης ασφαλείας από τους αντιπάλους τους (45-30).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός διαχειρίσθηκε σωστά την υπέρ του διαμορφωθείσα κατάσταση και έφτασε εύκολα στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 18-9, 30-24, 45-30, 55-41

Πανσερραϊκός (Σαμαράς): Καζακίδης, Παυλίδης 4, Λάτσιος 13, Μελισσάς 6(2), Τζιλερίδης 6, Γρηγοριάδης 2, Φαρδέλλας 8(2), Κοτσαϊδης, Φραγκάκης, Βασιλείου 13, Δεμέλκας 3.

* Την Πέμπτη οι «κόκκινοι» θα αντιμετωπίσουν τον Κεραυνό Λάρισας.