Σάββατο 12 Σεπτεμβρίου 2020

Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ. (ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ «ΤΑΣΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ» , Α' ΟΜΙΛΟΣ/Α' ΦΑΣΗ)

Πρόκριση για Ικάρους, Ρούπελ, Ορφέα και Γυμναστικό

Ίκαροι U20 - Παγγαίο: 88-76

Συναρπαστικός ήταν ο αγώνας που διεξήχθη σήμερα το απόγευμα στο ΔΑΚ Σερρών μεταξύ των Ικάρων και του Παγγαίου, με τους «κυανοκίτρινους» να κερδίζουν τους Καβαλιώτες και να περνάνε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι απέκτησαν διαφορά 8 πόντων στο 5' (15-7), με τον Μπίλιο να είναι εξόχως αποτελεσματικός από την περιφέρεια.

Το Παγγαίο δεν πανικοβλήθηκε και ο Κούκος ανέλαβε δράση στην επίθεση για λογαριασμό των φιλοξενούμενων, οι οποίοι πραγματοποίησαν την ανατροπή στο σκορ (19-21 στο 9').

Η περίοδος έληξε 20-25.

Στο επόμενο δεκάλεπτο ο Δόξας ήταν κεφάτος και το σύνολο του Πασχάλη Ρούλη μείωσε σε 26-28.

Οι Καβαλιώτες όμως έχοντας σε καλή μέρα τον Γουδούτση αύξησαν το προβάδισμά τους στα μισά της περιόδου (26-34). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 37-40.

Στη τρίτη περίοδο οι Σερραίοι έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στο παρκέ, βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία, ενώ έδειξαν υπομονή στην επίθεση και μπήκαν για τα καλά στη θέση του οδηγού (60-48, 1:35).

Στο κλείσιμο του δεκαλέπτου το Παγγαίο «ροκάνισε» κάπως τη διαφορά (62-55).

Στη τέταρτη περίοδο οι αντίπαλοι για άλλη μια φορά έκαναν την ολική επαναφορά στον αγώνα (65-66, 5:53), με τον Γουδούτση να είναι ιδιαιτέρως απειλητικός μέσα στη ρακέτα, σκοράροντας, κερδίζοντας φάουλ και μαζεύοντας επιθετικά ριμπάουντ.

Ευτυχώς οι Ίκαροι στο καθοριστικό χρονικό σημείο της συνάντησης ανέβασαν την απόδοσή τους και βρέθηκαν στο +10 (82-72, 1:59) με συνεχόμενους πόντους του Αγγειοπλάστη. Η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ των «κυανοκίτρινων», οι οποίοι κατέκτησαν δίκαια το ροζ φύλλο.

Δεκάλεπτα: 20-25, 37-40 (ημ.), 62-55, 88-76

Ίκαροι U20 (Ρούλης): Κουδέρης, Δημάδης 7, Μοσχολιός, Μπίλιος 23 (5), Παπαευστρατίου, Ασλάκης, Παντολέων, Γκούτζιας 10, Δόξας 21 (3), Αγγειοπλάστης 24, Καμπούρης 3, Σταμπουλής.

Παγγαίο (Παπαδόπουλος): Καντιφούδης 13, Βενέτης, Παπαλούδης 2, Γερασιμίδης 13 (1), Γουδούτσης 20, Κούκος 24 (2), Κατσαμακίδης, Τοσουνίδης 4.

Γ.Σ. Σερρών 2017 - Προσοτσάνη: 80-46

Από επεισόδια στιγματίσθηκε το παιχνίδι του Γυμναστικού με την Προσοτσάνη. Προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και μετά από μαρκάρισμα παίκτη των γηπεδούχων σε αντίπαλο καλαθοσφαιριστή, σημειώθηκε σύρραξη ανάμεσα στους αθλητές των δύο ομάδων, με τους διαιτητές να αποβάλλουν 6 παίκτες (2 από τους «πράσινους», Δινάκη - Λαδιά και 4 από τους Δραμινούς).

Μάλιστα η «φωτιά» δεν έσβησε, αφού κάποιο άτομο που στεκόταν απέξω άνοιξε την πόρτα του γηπέδου και είπε κάτι στην αποστολή της Προσοτσάνης, με τους φιλοξενούμενους να εγκαταλείπουν το παρκέ και να κυνηγάνε το άτομο εκτός του κλειστού γυμναστηρίου της Ομόνοιας!

Όσο αφορά τα του αγώνος, οι «ταύροι» συνάντησαν αντίσταση για 20 λεπτά (39-30), αλλά εν συνεχεία το συγκρότημα του Γιάννη Μπουτάκογλου ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (58-40 στο 30') και έφτασε εύκολα στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 23-15, 39-30 (ημ.), 58-40, 80-46

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Πανσερραϊκός U20: 78-74

«Έσπασαν» καρδιές στο Σιδηρόκαστρο στο ματς του Ρούπελ κόντρα στον Πανσερραϊκό. Το σύνολο του Νίκου Κηρύκου έχοντας ως πρωταγωνιστές τον Σπανό, τον Γιαννάτο, τον Τάσκο και τον Γεωργιανό έριξε στο καναβάτσο τους «κόκκινους» ξεκινώντας με το δεξί τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις.

Το «οχυρό» προηγήθηκε με 4-5 πόντους στην εναρκτήρια περίοδο. Οι Σιδηροκαστρινοί διεύρυναν το προβάδισμά τους στο δεύτερο δεκάλεπτο (46-36).

Τα «λιοντάρια» δεν πέταξαν λευκή πετσέτα, αντεπιτέθηκαν και ο αγώνας έγινε θρίλερ στο φινάλε, με τον Γεωργιανό να ευστοχεί σε μεγάλο τρίποντο «πληγώνοντας» την παλιά του ομάδα.

Δεκάλεπτα: 21-18, 46-36 (ημ.), 59-59, 78-74

Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Κηρύκος): Παπαδόπουλος 10, Χαραλαμπίδης, Μποζουτσίδης, Γεωργιανός 18 (2), Ιωαννίδης, Τοπολίγκας, Γιαννάτος 10 (1), Τάσκος 15 (1), Καμπέρης, Σπανός 22 (2), Πεχλιβάνος, Χριστοφορίδης 2.

Πανσερραϊκος U20 (Ποργιόπουλος): Τζιλερίδης, Δημητρακάς 18 (1), Δατσιάδης 29 (4), Φαρδέλας, Πουλιανίτης 16, Κωφοτόλης 3 (1), Δούκας, Γρηγοριάδης, Βασιλείου 7, Δρουμαλιάς, Παυλίδης, Γούνας.

Τιτάνες Δράμας - Ορφέας Ν. Σκοπού: 61-62

Με μία βολή στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα ο Ορφέας «άλωσε» τη Δράμα νικώντας τους Τιτάνες με 61-62.

35 δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή της συνάντησης η ομάδα του Χρήστου Γκαβανόζη ήταν πίσω στο σκορ με 61-56.

Οι «ασπρόμαυροι» πίεσαν ασφυκτικά τους γηπεδούχους, πέτυχαν ένα καθοριστικό τρίποντο, ο Λουλούδης είχε 1/2 βολές από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας» και ο Ορφέας σημείωσε το διπλό.

Κορυφαίοι από πλευράς «ασπρόμαυρων» ο Λουλούδης και ο Καλαντίδης.

Διαιτητές: Μπήτης - Ζαχαριάδης

Δεκάλεπτα: 14-15, 25-25 (ημ.), 43-41, 61-62

Τιτάνες Δράμας (Κακατσίδης): Κωνσταντινίδης 2, Τζήκας 20 (2), Κακατσίδης 5 (1), Δημητρίου 12 (2), Παρλακίδης 12, Νέδης 10.

Ορφέας Ν. Σκοπού (Γκαβανόζης): Καραμπατζάκης, Παπαστεργίου 9 (1), Δροσινός 9 (1), Γεωργόπουλος 3, Θεοδωρόπουλος 5 (1), Λουλούδης 9 (1), Καλαντίδης 23, Γιοβάνης 4, Βιτανόπουλος.

ΙΚΑΡΟΙ U20 - ΠΑΓΓΑΙΟ: 88-76

Γ.Σ. ΣΕΡΡΩΝ 2017 - ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: 80-46

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ U20: 78-74

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ: 61-62