Κυριακή 11 Οκτωβρίου 2020

Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ. (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ, Α' ΟΜΙΛΟΣ, Α' ΦΑΣΗ - 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Τρίτωσε το καλό για την Α.Ε.Σ. - Εύκολη νίκη για το Ρούπελ - Επέστρεψε στις επιτυχίες ο Γυμναστικός - Παραδόθηκε στον Αστέρα ο Ορφεάς

Α.Ε.Σ. - Προσοτσάνη: 65-59

Σαν τρελό φορτηγό πάει η Α.Ε.Σ. στο πρωτάθλημα, με τους «γαλάζιους» να πετυχαίνουν την τρίτη τους σερί νίκη στο πρωτάθλημα κερδίζοντας την Προσοτσάνη στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα το συγκρότημα του Σταύρου Ιωσηφίδη έχοντας καλή κυκλοφορία μπάλας στο πρώτο δεκάλεπτο άφησε αρκετά πίσω του τους Δραμινούς (13-2 στο 6'). Η περίοδος έκλεισε με 19-9.

Στο επόμενο δεκάλεπτο η Α.Ε.Σ. ήταν ράθυμη στο παρκέ και οι φιλοξενούμενοι άδραξαν την ευκαιρία ισοφαρίζοντας σε 19-19 (6:20).

Προς το τέλος της περιόδου οι Σερραίοι «αφυπνίσθηκαν» (25-19, 2:17). Το δεκάλεπτο έληξε 34-26.

Στη τρίτη περίοδο οι «γαλάζιοι» αύξησαν τη διαφορά στο +15 (46-31, 4:30).

Η Προσοτσάνη όμως δεν πτοήθηκε και μείωσε σε 46-38. Το δεκάλεπτο έκλεισε με 50-40.

Στη τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανησύχησαν κάπως τους «γαλάζιους» πλησιάζοντας ακόμη πιο κοντά (54-50, 5:32).

Στο καθοριστικό χρονικό σημείο του παιχνιδιού η Α.Ε.Σ. έδειξε χαρακτήρα (59-50 στο 37') και παρά την ύστατη προσπάθεια που έκαναν οι αντίπαλοι για να «κλέψουν» τη νίκη (61-56 στο 39'), η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των γηπεδούχων.

Σχόλιο από SerresBasket: Δύο σημαντικές απουσίες και μάλιστα της τελευταία στιγμής είχε η Α.Ε.Σ. Θολιώτης και Δούκας δεν ενίσχυσαν τους «γαλάζιους» για διαφορετικούς λόγους ο καθένας.

Σκαμπανεβάσματα είχε η απόδοση των γηπεδούχων και αυτό επιχείρησε να το εκμεταλλευθεί η Προσοτσάνη.

Τα χαζά φάουλ, οι ολιγωρίες στην άμυνα και τα αδικαιολόγητα λάθη πρέπει να μην επαναληφθούν στο μέλλον, διότι κόντρα σε έναν ισχυρό αντίπαλο δεν υπάρχει περίπτωση να μη στοιχίσουν ακριβά στο τελικό αποτέλεσμα.

Κορυφαίος από πλευράς Α.Ε.Σ. ο νεαρός Θεοδοσιάδης.

Το ότι κάνει μια προσπάθεια τα τελευταία χρόνια στον χώρο του Μπάσκετ η Προσοτσάνη είναι προς τιμήν της. Όταν όμως σε κάθε ματς εδώ στις Σέρρες αρχίζουν τα «γαλλικά» στο γήπεδο, ε...τότε καταστρέφουν ό,τι καλό θέλουν να δημιουργήσουν.

Δεκάλεπτα: 19-9, 34-26 (ημ.), 50-40, 65-59

Α.Ε.Σ. (Ιωσηφίδης): Σαρρής 3, Γιαννούλης 5, Σκαπής, Τσέλιος 2, Τράκας 18 (2), Θεοδοσιάδης 19, Χατζηδήμος 6 (2), Χατζηπασχάλης, Κούτλης 12 (1), Πεχλιβανίδης.

Προσοτσάνη (Πολυμένης-Ζήσης): Νυμφόπουλος 1, Ασλαμαζίδης 7 (1), Καρατσομπάνης 7 (1), Παλτόγλου 5 (1), Κουτσίδης 19, Γελκόβανης 2, Δεληγιαννίδης, Δουλκέρογλου 4, Παπαδόπουλος, Ρέντος, Καραϊσκάκης 14 (1).

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Μακεδόνες Κρηνίδων: 80-28

Δίχως να ιδρώσει το «οχυρό» συνέτριψε τις Κρηνίδες βάζοντας στο «σακούλι» τους, άλλους 2 πολύτιμους βαθμούς.

Ο αγώνας δεν αντέχει σε κριτική.

Δεκάλεπτα: 23-3, 46-6 (ημ.), 62-16, 80-28

Αστέρας Καβάλας - Ορφέας Ν. Σκοπού: 72-52

Ένα ημίχρονο στάθηκε όρθιος στην Καβάλα ο Ορφέας στην αναμέτρηση με τον Αστέρα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 9-2 στο 4' και η εναρκτήρια περίοδος ολοκληρώθηκε με 18-7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «ασπρόμαυροι» ανασυντάχθηκαν, δυνάμωσαν την άμυνά τους και έφεραν τα πάνω-κάτω (26-27).

Στη τρίτη περίοδο ο Αστέρας «ξεμπούκωσε» στην επίθεση και ξέφυγε στο σκορ με 55-40.

Στη τέταρτη περίοδο το σύνολο του Χρήστο Γκαβανόζη δεν μπόρεσε να απειλήσει τους αντιπάλους του και υπέστη την ήττα.

Δεκάλεπτα: 18-7, 26-27 (ημ.), 55-40, 72-52

Αστέρας Καβάλας (Καμαράκης): Δερβεντζής 2, Σαμαράς 3(1), Μπόζης Χ. 16(2), Σουλίδης 3(1), Μπόζης Ε. 7(1), Ζωηρός 2, Αθανασιάδης 14(1), Μοσχόπουλος, Χαριζάνης 19(1), Χατζημόσχου, Κυρατζής, Μπορμπίδης 6.

Ορφέας Ν. Σκοπού (Γκαβανόζης): Καραμπατζάκης, Παπαστεργίου 6(2), Δροσινός 6(1), Δάγκουλας, Θεοδωρόπουλος 3, Πάτηνιος 8(2), Καλαντίδης, Γιοβάνης 12, Αξιαρλής Φ. 11(1), Λουλούδης 6.

Γ.Σ. Σερρών 2017 - Ηρακλής Καβάλας: 70-58

Νίκη-«βάλσαμο» πέτυχε ο Γυμναστικός ενάντια στον Ηρακλή Καβάλας.

Οι φιλοξενούμενοι ζόρισαν αρκετά τους «ταύρους» στο πρώτο ημίχρονο με αιχμή του δόρατος τον Πιεβαλίτσα που έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο. Οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 28-36.

Ο Γιάννης Μπουτάκογλου προχώρησε σε μια κίνηση που έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην αντεπίθεση των «πράσινων» βάζοντας τον νεαρό Τζώτζο να μαρκάρει τον Πιεβαλίτσα, ο οποίος «σίγησε».

Σταματόπουλος (28π.), Χατζηανδρέου (14π.), Ρίζος (12π.) πρόσφεραν πολύτιμους πόντους στον Γυμναστικό, ο Λαδιάς ήταν πολύ καλός στο οργανωτικό τομέα (σημείωσε και 2 τρίποντα), ενώ ο Ασημάκης αν και δεν ήταν 100% έτοιμος έδωσε ώθηση με την παρουσία του στο παρκέ στους «ταύρους».

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός με σκορ 22-2 (!) μπήκε στη θέση του οδηγού (50-38).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι εύκολα-δύσκολα διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα και πανηγύρισαν το νικηφόρο αποτέλεσμα.

Η ατυχία «χτύπησε» τον Στέλιο Χορτομάρη. Ο γκαρντ του Γυμναστικού αποχώρησε από τον αγώνα με ενοχλήσεις στο γόνατο.

Δεκάλεπτα: 18-16, 28-36 (ημ.), 50-38, 70-58

Γ.Σ. ΣΕΡΡΩΝ 2017 - ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 70-58

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ: 72-52

Α.Ε.Σ. - ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: 65-59

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΚΡΗΝΙΔΩΝ: 80-28

ΠΑΓΓΑΙΟ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 60-65

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ 6 (3-0)

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ 6 (3-0)