Κυριακή 11 Οκτωβρίου 2020

Β' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Νικηφόρα πρεμιέρα για τους Ικάρους!

Γ.Α.Σ. Κομοτηνή - Ίκαροι: 74-77

Τι κι αν πολλοί τους είχαν ξεγραμμένους το καλοκαίρι, οι Ίκαροι όχι μόνο έφτιαξαν ομάδα για να λάβουν μέρος κανονικά στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής, αλλά έκαναν εξαιρετική αρχή στη διοργάνωση επικρατώντας εκτός έδρας του ΓΑΣ Κομοτηνή.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 19-21, ενώ η επόμενη περίοδος τελείωσε 34-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 45-40 και 55-49.

Οι «κυανοκίτρινοι» τα έδωσαν όλα στο παρκέ στη τέταρτη περίοδο της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας ένα εντυπωσιακό σερί (2-14) και δικαιώθηκαν στο φινάλε.

Το σύνολο του Στέφανου ήταν μπροστά στο σκορ με 67-70 (37') και κατόρθωσε να «αποδράσει» με το ροζ φύλλο από το κλειστό γυμναστήριο της Κομοτηνής, παρά την πίεση που τους άσκησαν οι Θρακιώτες.

Σπουδαία εμφάνιση από τον σέντερ των Ικάρων, Σάββα Μανούσο που ήταν ασταμάτητος.

Διαιτητές: Γραικός - Τσιοπάνος - Βασιλόπουλος

Δεκάλεπτα: 19-21, 34-35 (ημ.), 55-49, 74-77

ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης): Ναλμπάντης, Λεπτοκαρύδης 8, Σταυριανόπουλος 11 (1), Ιορδάνογλου 20(2), Γκιουζελίδης, Περρής 19(3), Κουτσοβασίλης 8, Μαγουλάς, Σπέντζος 6, Χαλήλ 2.

Ίκαροι (Πέρκος): Νικολόπουλος 19(4), Φραγκούλης, Μπίλιος 2, Σιδερίδης 7(1), Δαλαγκόζης 5(1), Μανούσος 30, Γκούτζιας, Θεοδωράκος 11(2), Παρχαρίδης 3(1).

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ - ΙΚΑΡΟΙ: 74-77

Κ.Α.Ο.Χ./ΕΥΡΩΠΗ '87 - ΑΡΕΤΣΟΥ: 64-72

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ - ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ: 52-71

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ - ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ: 49-45

ΓΕΦΥΡΑ - ΕΥΚΑΡΠΙΑ: 73-63

Χ.Α.Ν.Θ. - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: 75-81

ΡΕΠΟ: ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ