Σάββατο 12 Ιουνίου 2021

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ)

Το μέλλον ανήκει στις «κόκκινες»

Πανσερραϊκός - Ένωση Καβάλας: 45-47

Τα κορίτσια του Θωμά Γκούτζια έκαναν γενναία προσπάθεια κόντρα στην ισχυρή Ένωση Καβάλας γνωρίζοντας την ήττα στο καλάθι με 45-47.

Οι Καβαλιώτισσες έχουν τον πρώτο λόγο για την πρόκριση, αλλά οι «κόκκινες» εάν επιδείξουν την ίδια μαχητικότητα στο εκτός έδρας παιχνίδι της Τετάρτης, τότε έχουν πιθανότητες για να περάσουν αυτές στον Τελικό του πρωταθλήματος.

Στο σημερινό αγώνα που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας ο Πανσερραϊκός πραγματοποίησε καλό ξεκίνημα εξασφαλίζοντας πλεονέκτημα 5 πόντων στην εναρκτήρια περίοδο (10-5).

Η απόδοση των γηπεδούχων κυμάνθηκε σε υψηλά επίπεδα και στη δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης, με τις «κόκκινες» να διατηρούν το υπέρ τους προβάδισμα (26-20).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ένωση Καβάλας πέτυχε την ανατροπή στο σκορ (34-36).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πάλεψαν σκληρά για να φτάσουν στο νικηφόρο αποτέλεσμα, με τον Πανσερραϊκό να χάνει στις λεπτομέρειες το πολύτιμο ροζ φύλλο.

Δεκάλεπτα: 10-5, 26-20 (ημ.), 34-36, 45-47

* ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΓΩΝΑΣ (16/6/2021): ΕΝΩΣΗ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ.