Σάββατο 12 Ιουνίου 2021

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΑΙΔΕΣ)

Έκαναν περίπατο οι Ίκαροι - Σημαντικό βήμα πρόκρισης για την Α.Ε.Σ.

Πανσερραϊκός - Ίκαροι: 13-107

Το τελικό σκορ αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της συνάντησης μεταξύ των «κόκκινων» και των «κυανοκίτρινων».

Οι Ίκαροι προηγήθηκαν 0-33 (!) στο 10', με τα «λιονταράκια» να σημειώνουν τον πρώτο τους πόντο με μία εύστοχη βολή στο 13' (1-41, σκορ ημιχρόνου 4-56).

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήταν εμφανώς ανώτεροι στο παρκέ, κάνοντας υγιεινό περίπατο και ο αγώνας της Πέμπτης αποτελεί τυπική διαδικασία, αφού το σύνολο του Γιώργου Μπίλιου έχει «κλειδώσει» την πρόκριση.

Δεκάλεπτα: 0-33, 4-56 (ημ.), 8-79, 13-107

Πανσερραϊκός (Σαμαράς): Παπανικολάου, Ραβάνης 3 (1), Ζηλιαχόβαλης, Γιαννακόπουλος, Ντανατσίδης 9, Δεδούδης 1, Φιλιππίδης, Μονόχειρ.

Ίκαροι (Μπίλιος): Μπανάβας 6, Καπετάκης 16, Ανδρικάκης 14, Καραπέπερας 21, Κακλίδης 10, Φραγκούλης 9 (1), Ντωνές 5, Μιντσώκης 15 (1), Χατζόπουλος, Θεοφανίδης 11 (1).

Βισάλτης Νιγρίτας - Α.Ε.Σ.: 60-67

Αμφίρροπος ήταν ο αγώνας του Βισάλτη με την Α.Ε.Σ., με τους φιλοξενούμενους να κατακτούν τη νίκη με +7, πράγμα που σημαίνει ότι οι «γαλάζιοι» ακόμα κι αν ηττηθούν την Τετάρτη στην Ομόνοια από τους Νιγριτινούς με 6 πόντους, θα είναι αυτοί που θα προχωρήσουν στη Β' Φάση της διοργάνωσης.

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο (15-15). Στο επόμενο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Μίλτου Καλάη βρέθηκε μπροστά με +4 (31-27).

Στη τρίτη περίοδο η Α.Ε.Σ. πλησίασε σε απόσταση αναπνοής τους γηπεδούχους (41-40).

Στη τελευταία περίοδο του παιχνιδιού η ομάδα των Ιωσηφίδη-Κοκολιού κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο. Οι «γαλάζιοι» μάζεψαν όλα τα ριμπάουντ, είχαν καθαρό μυαλό στην επίθεση και κέρδισαν δίκαια μέσα στη Νιγρίτα.

Δεκάλεπτα: 15-15, 31-27 (ημ.), 41-40, 60-67

* ΕΠΟΜΕΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ (16-17/6/2021): Α.Ε.Σ. - ΒΙΣΑΛΤΗΣ ΝΙΓΡΙΤΑΣ, ΙΚΑΡΟΙ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ.