ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΑΙΔΕΣ)

Οι Ίκαροι τη νίκη, η Α.Ε.Σ. τις εντυπώσεις

Ίκαροι - Α.Ε.Σ.: 79-72

Οι «κυανοκίτρινοι» κέρδισαν σήμερα το απόγευμα τους «γαλάζιους» στην αναμέτρηση που έλαβε χώρα στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας και βρίσκονται πολύ κοντά στην εξασφάλιση της πρόκρισης στο FINAL 4 της διοργάνωσης.

Πριν το τζάμπολ του αγώνα οι Ίκαροι ήταν το μεγάλο φαβορί, αλλά η Α.Ε.Σ. κοίταξε κατάματα τους τυπικά γηπεδούχους και το ματς ήταν συναρπαστικό.

Η ομάδα του Γιώργου Μπίλιου πραγματοποίησε ιδανικό ξεκίνημα στο παιχνίδι και η πρώτη περίοδος τελείωσε 21-10 υπέρ των «κυανοκίτρινων».

Στη δεύτερη περίοδο το συγκρότημα του Φώτου Κοκολιού συνήλθε και μείωσε σε 35-30.

Στη τρίτη περίοδο οι Ίκαροι ήταν μπροστά στο σκορ και το δεκάλεπτο έκλεισε με 58-50.

Στη τέταρτη περίοδο της συνάντησης η Α.Ε.Σ. συνέχισε να είναι αξιόμαχη στο παρκέ και δεν επέτρεψε στους «κυανοκίτρινους» να πάρουν μεγάλη διαφορά, με τον αγώνα να λήγει 79-72.

Την Τετάρτη οι δύο ομάδες θα λύσουν οριστικά τους λογαριασμούς τους.

Δεκάλεπτα: 21-10, 35-30 (ημ.), 58-50, 79-72