Δευτέρα 19 Ιουλίου 2021

ΠΑΙΔΕΣ (ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗ ΦΑΣΗ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ - Α' ΟΜΙΛΟΣ/3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Άστραψαν και βρόντηξαν» οι Ίκαροι!

Κεραυνός Λάρισας - Ίκαροι: 56-77

Ο Κεραυνός έχει το όνομα, αλλά οι «κυανοκίτρινοι» είχαν τη χάρη. Οι Ίκαροι «άστραψαν και βρόντηξαν» στο ντέρμπι με τον Κεραυνό Λάρισας εξασφαλίζοντας τη πολύτιμη νίκη που τους φέρνει ακόμα πιο κοντά στη πρόκριση στη τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος.

Αναφορικά με την εικόνα του σημερινού αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες παρουσιάσθηκαν πολύ νευρικές στο παρκέ υποπίπτοντας σε σωρεία λαθών.

Το σύνολο του Γιώργου Μπίλιου επέλεξε, κακώς, το street basketball, αυτοσχεδιάζοντας στην επίθεση όντας πολύ άστοχο έξω από τη γραμμή των 6.75.

Ευτυχώς για τους «κυανοκίτρινους» οι Θεσσαλοί μετά το αρχικό 5-0, συνάντησαν τρομερές δυσκολίες στο σκοράρισμα και η περίοδος έληξε 13-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Σερραίοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους.

Οι Ίκαροι πίεσαν τους αντιπάλους τους, έκλεψαν μπάλες, «χτύπησαν» στον αιφνιδιασμό, έβγαλαν ωραίες συνεργασίες, ενώ η άμυνά τους ήταν φόβος και τρόμος για τους Λαρισαίους

Οι «κυανοκίτρινοι» προηγήθηκαν με 15-28 (3:32) και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 27-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός θέλησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι (36-46), αλλά οι Ίκαροι σημειώνοντας 0-9 σερί «έκοψαν τον βήχα» των τυπικά γηπεδούχων (36-55 στο 28').

Η περίοδος έκλεισε με 41-57.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Σερραίοι παρέμειναν σοβαροί (50-69 στο 35') και πανηγύρισαν τη σπουδαία νίκη κόντρα σε έναν ισχυρό αντίπαλο.

Δεκάλεπτα: 13-14, 27-40 (ημ.), 41-57, 56-77

Ίκαροι (Μπίλιος): Αστερίου, Μπανάβας 7(1), Τσιωλης, Ανδρικάκης 5, Θεοφανίδης 2, Κακλίδης 4, Χατζόπουλος 20, Καραπέπερας 2, Ντώνες 4, Μιντσώκης, Καπετάκης 32(1), Φραγκούλης.

Αύριο οι Ίκαροι θα αναμετρηθούν με τους Διόσκουρους Κοζάνης (το τζάμπολ στις 9 μ.μ.).

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ - ΙΚΑΡΟΙ: 56-77

Α.Γ.Σ. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ - Κ.Α.Ο.Χ./ΕΥΡΩΠΗ '87: 57-67

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ - ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ: 65-70