Τρίτη 20 Ιουλίου 2021

ΠΑΙΔΕΣ (ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗ ΦΑΣΗ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ - Α' ΟΜΙΛΟΣ/4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Κλότσησαν» την ευκαιρία οι Ίκαροι

Ίκαροι - Διόσκουροι Κοζάνης: 74-77

Περιέπλεξαν τα πράγματα αναφορικά με τη πρόκριση στη τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος ύστερα από την αποψινή ήττα των Ικάρων από τους Διόσκουρους Κοζάνης.

Οι «κυανοκίτρινοι» κρατούσαν τη τύχη στα χέρια τους, αλλά στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα αποδείχθηκαν ιδανικοί αυτόχειρες και έχασαν ένα παιχνίδι που μπορεί να τους στοιχίσει ακριβά.

Όπως και στο ματς με τον Κεραυνό Λάρισας, έτσι και στο σημερινό οι Ίκαροι δεν μπήκαν δυνατά στο παρκέ και αναγκάσθηκαν να κυνηγούν στο σκορ τους Διόσκουρους (2-7).

Το σύνολο του Γιώργου Μπίλιου ισοφάρισε σε 7-7, οι Κοζανίτες όμως ξέφυγαν με 7 πόντους (9-16, 4:16), με τους Ικάρους να πλησιάζουν στο καλάθι (14-16, 3:24), αλλά τους Διόσκουρους να «πατάνε» εκ νέου το γκάζι (17-24).

Στο κλείσιμο της πρώτης περιόδου οι «κυανοκίτρινοι» μείωσαν σε 22-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Σερραίοι προσπέρασαν στο σκορ (27-26). Η αναμέτρηση είχε συναρπαστική εξέλιξη (37-36, 3:15) και η περίοδος έληξε 39-40, με τον Χατζόπουλο από πλευράς Ικάρων να έχει συμπληρώσει 4 φάουλ (θα έπρεπε νωρίτερα να είχε αντικατασταθεί ο σέντερ των «κυανοκίτρινων»).

Στη τρίτη περίοδο οι Διόσκουροι βρέθηκαν στο +7 (42-49, 6:28).

Ο κόουτς της σερραϊκής ομάδας δεν κάλεσε τάιμ-άουτ για να χαλάσει ενδεχομένως τον ρυθμό των αντιπάλων, οι οποίοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι στον αγώνα (47-53 στο 26').

Το δεκάλεπτο τελείωσε 54-57.

Στη τέταρτη περίοδο οι Ίκαροι βελτίωσαν την εικόνα τους στην επίθεση και προηγήθηκαν με 63-59 (6:41) χάρη σε τρίποντες «βόμβες».

Οι Διόσκουροι όμως δεν πτοήθηκαν (67-66 στο 37') και το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά (70-67, 70-69, 72-73).

21 δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή της συνάντησης ο Χατζόπουλος διαμόρφωσε το 74-73. Εν συνεχεία οι Κοζανίτες ευστόχησαν σε καθοριστικό τρίποντο (74-76, 11"), με την άμυνα των Ικάρων να δείχνει αργά αντανακλαστικά.

Οι «κυανοκίτρινοι» θα μπορούσαν να στείλουν το ματς στη παράταση ή να το κερδίσουν, αλλά στη πιο κρίσιμη φάση του αγώνα ο Καπετάκης υπέπεσε σε βήματα.

Οι Ίκαροι άργησαν πολύ να κάνουν φάουλ για να σταματήσουν τον χρόνο, με τους αντιπάλους τους να πετυχαίνουν το 74-77 με 1/2 βολές.

Οι Σερραίοι επιχείρησαν το σουτ της απελπισίας από μακριά, αλλά η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι και το ροζ φύλλο αγώνος κατέληξε στους τυπικά φιλοξενούμενους.

Οι Ίκαροι αύριο το βράδυ στις 8 θα αντιμετωπίσουν τον Ζαφειράκη Νάουσας και πρέπει να νικήσουν πάση θυσία, έτσι ώστε να καταλάβουν την πρώτη θέση του Α' Ομίλου.

Δεκάλεπτα: 22-24, 39-40 (ημ.), 54-57, 74-77

Ίκαροι (Μπίλιος): Μπανάβας, Ανδρικάκης 15(1), Θεοφανίδης, Κακλίδης 8, Χατζόπουλος 17(1), Ντώνες 6, Μιντσώκης 7(1), Καπετάκης 21(2).

Διόσκουροι Κοζάνης (Καραλίβανος): Βλάχος, Τασόπουλος 9, Κοβλακάς 13, Βρεττάκος 8, Μπουλιώνης 2, Χαραλαμπίδης 2, Βατζήκας 8(1), Κωνσταντινίδης 7(1), Βελώνης 9, Γκλιάνας 19.

ΙΚΑΡΟΙ - ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ: 74-77

Α.Γ.Σ. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ - ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ: 46-70

Κ.Α.Ο.Χ./ΕΥΡΩΠΗ '87 - ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ: 45-82