Κυριακή 7 Νοεμβρίου 2021

Α2 ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Οι τρεις «σωματοφύλακες» οδήγησαν τις «κόκκινες» στη νίκη

Πανσερραϊκός Polieco - Πανόραμα: 55-38

Τη δεύτερη εντός έδρας νίκη και τρίτη συνολικά στο πρωτάθλημα σημείωσε σήμερα ο Πανσερραϊκός, ο οποίος υπερκέρασε το εμπόδιο του Πανοράματος στην αναμέτρηση που έλαβε χώρα στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Η Μαρίνα Μπακιρτζίδου, η Νίκη Χωλοπούλου και η Νεκταρία Πιτσιάβα λειτούργησαν ως οι «σωματοφύλακες» της ομάδας οδηγώντας τις «κόκκινες» στην επιτυχία.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι «λιονταρίνες» βασίσθηκαν πολύ στο παιχνίδι μέσα στη ρακέτα, με τη μπάλα να περνάει συχνά-πυκνά στο «ζωγραφιστό» (8-6, 3:40).

Το Πανόραμα δεν επέτρεψε στις γηπεδούχες να ξεφύγουν στο σκορ και η περίοδος έληξε 14-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Πασχάλη Ρούλη «μπλόκαρε» επιθετικά και οι φιλοξενούμενες βρέθηκαν να προηγούνται με 18-22 (2:35).

Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 21-22.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που αποτέλεσε το εφαλτήριο για τη τελική επικράτηση του Πανσερραϊκού.

Οι «κόκκινες» δούλεψαν πολύ καλύτερα ως σύνολο στο παρκέ, σουτάροντας με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση από μέση και κοντινή απόσταση, έκλεψαν μπάλες,  έβγαλαν αιφνιδιασμούς, «τρυπώντας» τη αντίπαλη άμυνα με διεισδύσεις, ενώ πίσω οι γηπεδούχες όρθωσαν τείχος.

Οι «λιονταρίνες» απέκτησαν απόσταση ασφαλείας από το Πανόραμα (37-24, 1:28), το οποίο έδειχνε  ανίκανο να αντιδράσει.

Η περίοδος έκλεισε με 39-29.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός «σφράγισε» τη νίκη του (47-31, 6:23, 50-36, στο 38') αποσπώντας το θερμό χειροκρότημα των 40 φιλάθλων που προσήλθαν στο ΔΑΚ Σερρών για να παρακολουθήσουν το ματς.

Διαιτητές: Σελεβός - Παπαδόπουλος

Δεκάλεπτα: 14-12, 21-22 (ημ.), 39-29, 55-38

Πανσερραϊκός Polieco (Ρούλης): Χωλοπούλου 16 (1), Βάννα, Θανοπούλου 5, Φωτιάδου, Μπακιρτζίδου 15, Σιάκκα, Ρούλη, Πελτέκη 6, Μαμούδη 2, Πιτσιάβα 11, Δαμιανακου, Γκέκα.

Πανόραμα (Καμπίτση): Μουμτζή 2, Παππά 2, Ριτζαλέου 6 (1), Καλογρίδου 11 (1), Βατσιτσίδου 2, Κανέλογλου, Χατζηθεοδώρου, Κουλάρτσα 2, Βασλαματζή 12, Ψαρέλη 1.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ POLIECO - ΠΑΝΟΡΑΜΑ: 55-38

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΚΕΩΝ - ΙΕΡΙΣΣΟΣ '99: 111-25

ΑΣΠΙΣ 2001 ΞΑΝΘΗΣ - Μ.Ε.Ν.Τ.: 45-43 (παρ.), 39-39 (κ.α.)

ΠΑΝΘΗΡΕΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: 65-54