Σάββατο 6 Νοεμβρίου 2021

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ/Α' ΟΜΙΛΟΣ - 6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Νίκη με κατοστάρα για το Ρούπελ! Επέστρεψε στις επιτυχίες η Α.Ε.Σ. - Νίκη με νταμπλ σκορ για τον Γυμναστικό

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Προσοτσάνη: 101-48

Ούτε η αήττητη, μέχρι πριν γίνει το τζάμπολ, Προσοτσάνη μπόρεσε να αντισταθεί στο εντυπωσιακό Ρούπελ Σιδηροκάστρου.

Η ομάδα του Νίκου Κηρύκου έκανε πάρτι στον αγωνιστικό χώρο διαλύοντας τους φιλοξενούμενους.

Το «οχυρό» θέλησε να δείξει από πολύ νωρίς στους Δραμινούς ποιο θα ήταν το αφεντικό στο γήπεδο και τα κατάφερε περίφημα εξασφαλίζοντας διαφορά 17 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (28-11).

Στο επόμενο δεκάλεπτο οι Σιδηροκαστρινοί «έσφιξαν» κι άλλο την άμυνά τους, ενώ στην επίθεση έβγαζαν φωτιές.

Η περίοδος έληξε 60-18.

Στο δεύτερο ημίχρονο η αναμέτρηση έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα, με το Ρούπελ να διευρύνει το νικηφόρο του σερί στο πρωτάθλημα.

Δεν αγωνίσθηκαν οι τραυματίες Λουλούδης και Γεωργιανός.

Δεκάλεπτα: 28-11, 60-18 (ημ.), 83-32, 101-48

Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Κηρύκος): Κάτος 26 (5),Ιωαννίδης 2, Κεμανετζής 11 (1) ,Δαλαγκόζης 20 (3), Γιαννάτος 8 (2), Φραγκούλης 6 (1),Παπαδόπουλος 3 (1), Νιφορίδης 8 ,Μηνάς 13 (1), Χριστοφορίδης, Ζωηρός 4.

Προσοτσάνη (Ασλαμαζίδης): Τικταπανίδης 2, Πορφυριάδης 6, Οικονόμου, Παλτόγλου 3 (1), Κουτσίδης 3, Πατένταλης 6, Καραϊσκάκης 7 (1), Ασλαμαζίδης, Αραβίδης 8, Δουλκέρογλου, Γουδούτσης 13, Δεληγιαννίδης.

Α.Ε.Σ. - Τιτάνες Δράμας: 65-47

Επέστρεψαν στο δρόμο των επιτυχιών οι «γάλαζιοι», οι οποίοι κέρδισαν εύκολα τους Τιτάνες Δράμας.

Το συγκρότημα του Γιάννη Κακιούζη είχε το πάνω χέρι στον αγώνα (35-19 σκορ ημιχρόνου) αξιοποιώντας τον παράγοντα έδρα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι λόγω των σοβαρών σχολικών υποχρεώσεων που έχουν οι νεαροί παίκτες της Α.Ε.Σ. και εξαιτίας τραυματισμών, η προετοιμασία της σερραϊκής ομάδας δεν κύλησε ομαλά αυτή την εβδομάδα, με τους «γαλάζιους» να παίζουν σήμερα δίχως «καθαρόαιμο» πόιντ-γκαρντ, αλλά παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι έδειξαν στο παρκέ την ποιότητα που έχουν ως ομάδα.

Δεκάλεπτα: 22-9, 35-19 (ημ.), 46-29, 65-47

Α.Ε.Σ.(Κακιούζης): Σκάπης 4, Χατζόπουλος 3, Κωφοτόλης 6, Χατζηδήμος 2, Θεοφανίδης 2, Κακλίδης 6 (2), Λάτσιος 11, Θεοδοσιάδης 11, Φαρδέλας 16 (4), Καπετάκης 4, Πεχλιβανίδης 3.

Τιτάνες Δράμας (Κακατσίδης): Σαφαρίδης 6, Τζήκας 11, Κακατσίδης 4, Μαζαράκης 3 (1), Δημητρίου 19 (3), Γεταρίδης 2, Χατζηθεοδωρίδης 3, Διάκου 4.

Μακεδόνες Κρηνίδων - Γ.Σ. Σερρών 2017: 34-68

Ο Γυμναστικός αν και ελλιπής (στερήθηκε των υπηρεσιών των Παρχαρίδη, Μυλωνόπουλου, Σιδερίδη και Παλιαχάνη) ήταν ουσιαστικός και σοβαρός στο εκτός έδρας παιχνίδι με τους Μακεδόνες Κρηνίδων εξασφαλίζοντας δίκαια το πολυπόθητο ροζ φύλλο.

Διαιτητές: Αλατζάς - Ρωμανός

Δεκάλεπτα: 10-16, 19-34 (ημ.), 32-54, 34-68

Α.Ε.Σ. - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 65-47

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: 101-48