ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ, Α' ΟΜΙΛΟΣ - 10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Άχρωμος, άνευρος και άοσμος ο Γυμναστικός - Εύκολο διπλό για την Α.Ε.Σ.

Γ.Σ. Σερρών 2017 - Αστέρας Καβάλας: 58-70

Στο ίδιο έργο θεατές ήταν οι φίλαθλοι (σαφώς λιγότεροι σε σχέση με προηγούμενα παιχνίδια) που παρακολούθησαν από κοντά την αναμέτρηση του Γυμναστικού με τον Αστέρα Καβάλας.

Οι «πράσινοι» έδειξαν και σήμερα ότι δεν έχουν αποτινάξει από πάνω τους τις παθογένειες που τους βασανίζουν από την αρχή της σεζόν χάνοντας δίκαια από το σύνολο του Στάθη Καμαράκη που ήταν ανώτερο στον αγωνιστικό χώρο.

Ένας Σιδερίδης δεν δύναται να φέρει από μόνος του την Άνοιξη στους «ταύρους», οι οποίοι από εδώ και πέρα καλούνται να κάνουν πορεία πρωταθλητισμού, προκειμένου να προλάβουν έστω και την ύστατη στιγμή το τρένο για τα πλέι-οφ της διοργάνωσης.

Οι Καβαλιώτες ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με 0-7 και 4-11.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και ισοφάρισαν σε 11-11 (2:15). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 14-17.

Στο 13' οι «πράσινοι» προσπέρασαν στο σκορ με 21-20.

Ο Αστέρας αντέδρασε τάχιστα και με εύστοχα σου από τη περιφέρεια βρέθηκε στο +5 (23-28, 5:20).

Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο ο Γυμναστικός μείωσε στον πόντο (32-33 στο 17').

Η περίοδος έληξε 35-39, με τους Καβαλιώτες να σκοράρουν από κοντινή απόσταση.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «ταύροι» ήταν εκτός τόπου και χρόνου, κάνοντας απανωτά λάθη.

Οι φιλοξενούμενοι αύξησαν τη διαφορά στο +10 (37-47). Η περίοδος έκλεισε με 41-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Αστέρας διεύρυνε ακόμη περισσότερο το προβάδισμά του (43-60, 5:35).

Ο Γιάννης Μπουτάκογλου προσπαθούσε να αφυπνίσει τους παίκτες του, με τον Γυμναστικό να «ροκανίζει» κάπως τη διαφορά (53-60, 55-62), αλλά οι αντίπαλοί του παρέμειναν ψύχραιμοι (55-66, 1:32) και έφυγαν νικητές από τις Σέρρες.

Διαιτητές: Ρούκας - Παπαθεολόγου

Δεκάλεπτα: 14-17, 35-39 (ημ.), 41-54, 58-70

Γ.Σ. Σερρών 2017 (Μπουτάκογλου): Σιδερίδης 24 (3), Λαδιάς 5 (1), Παλιαχάνης 8 (1), Δούκας 4, Παγωνίδης 5 (1), Καλπατζίδης, Γκολογκίνας, Χατζηανδρέου 6, Σιδηρόπουλος 6 (2), Πεχλιβάνος.

Αστέρας Καβάλας (Καμαράκης): Αϊβαζίδης 3, Σαμαράς 14 (4), Μπόζης 6 (1), Κούκος 7 (1), Χαριζάνης 9 (2), Καβαργύρης 26, Γεωργιάδης 1, Μπορμπίδης 4, Ιωαννίδης.

Γ.Σ. ΣΕΡΡΩΝ 2017 - ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 58-70

ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΚΡΗΝΙΔΩΝ - Α.Ε.Σ.: 58-92

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 64-43

ΡΕΠΟ: ΗΡΑΚΛΕΙΑ, ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ.