Κυριακή 30 Ιανουαρίου 2022

Α2 ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Αήττητο ήταν και πάει

Πανσερραϊκός Polieco - Άρης: 40-55

Πνευματικά απροετοίμαστος φάνηκε ο Πανσερραϊκός στο σημερινό ντέρμπι με τον Άρη. Οι «λιονταρίνες» έπαιξαν φοβισμένα, δίχως πάθος, ενώ στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα οι παίκτριες του Πασχάλη Ρούλη δεν ήταν συγκεντρωμένες όσο θα έπρεπε για να κερδίσουν έναν τέτοιον αντίπαλο, με συνέπεια ο Άρης, ο οποίος δεν εντυπωσίασε με την εμφάνισή του, να «σπάσει» το αήττητο εντός έδρας σερί των «κόκκινων».

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο εναρκτήριο  δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες «κακοποίησαν» το μπάσκετ.

Ο Πανσερραϊκός σκόραρε για πρώτη φορά στο 3' με την Πελτέκη, ενώ οι φιλοξενούμενες  ευστόχησαν από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας» στα μισά της περιόδου (5-2).

Η περίοδος διήρκεσε 30 (!) λεπτά (οι διαιτητές σφύριζαν συνεχώς) και έληξε 10-7.

Στην επόμενη περίοδο η πολύπειρη Γιώτα Τσαλμπούρη (αν και δεν ήταν 100% καλά) έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση των «κιτρινόμαυρων» απειλώντας από τη περιφέρεια (10-15 στο 12').

Ο Άρης σημείωσε 10 αναπάντητους πόντους (10-17, 7:08) και ο κόουτς των «κόκκινων» πήρε τάιμ-άουτ για να διορθώσει τα κακώς κείμενα του Πανσερραϊκού.

Οι «λιονταρίνες» βασιζόμενες κυρίως σε ατομικές ενέργειες μείωσαν σε 17-19 (στο 15').

Το σύνολο όμως του Σίμου Συρόπουλου  αύξησε τη διαφορά στο +7 (17-24, 1:53) και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 20-26.

Χρήζει αναφοράς το γεγονός ότι η Νίκη Χωλοπούλου δυο φορές στη δεύτερη περίοδο ένιωσε έντονες ενοχλήσεις στο αριστερό πόδι, αλλά η βραχύσωμη γκαρντ έσφιξε τα δόντια και δεν άφησε αβοήθητη την ομάδα της.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης ξεμάκραινε σταδιακά ακόμη περισσότερο από τις γηπεδούχες (24-34, 30-44). Η περίοδος έκλεισε με 35-44.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός συνέχισε να είναι απελπιστικά άστοχος έξω από τη γραμμή των 6.75, ενώ μέσα στο «ζωγραφιστό» η Μπακιρτζίδου είχε να αντιμετωπίσει διπλό μαρκάρισμα.

Με μυαλό «θολωμένο» οι «λιονταρίνες» δεν ήταν σε θέση να πραγματοποιήσουν την ολική επαναφορά στο παιχνίδι (38-50, 3:20) υποκύπτοντας στον Άρη, με τους φιλάθλους όμως των «κόκκινων» (ο επιτρεπόμενες αριθμός) να χειροκροτούν μετά το τέλος της αναμέτρησης τον προπονητή και τις αθλήτριες του Πανσερραϊκού.

*  Το διαιτητικό δίδυμο δεν είχε καλή απόδοση, αλλά σε καμία περίπτωση δεν διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα που κρίνεται δίκαιο.

** Αρκετά επιθετικά ριμπάουντ μάζεψε ο Πανσερραϊκός, τα περισσότερα εκ των οποίων πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

*** Παρεξήγηση λίγο έλειψε να δημιουργηθεί μεταξύ του Πασχάλη Ρούλη και του Σίμου Συρόπουλου, αφού η Τσαμπούρη σούταρε 2 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της συνάντησης κι ενώ όλα είχαν κριθεί (μάλιστα η καλαθοσφαιρίστρια των «κιτρινόμαυρων» πέτυχε τρίποντο).

Διαιτητές: Ντίγκο - Σταμπουλής

Δεκάλεπτα: 10-7, 20-26 (ημ.), 35-44, 40-55

Πανσερραϊκος Polieco (Ρούλης): Χωλοπούλου 4 (1), Βάννα, Τσάντα 4, Μπακιρτζίδου 8, Σιάκκα, Πελτέκη 10, Πιτσιάβα 2, Γκέγκα, Θανοπούλου 9 (2), Δαμιανάκου 3 (1).

Άρης (Συρόπουλος): Καρβουνιάδου 2, Κυρπιζλίδου, Μιχαηλίδου 9 (1), Τζημορώτα 2, Τσαμπούρη 20 (4), Κουμαντσιώτου, Παπαϊωάννου 3, Δροσούνη 11, Βλάχου 8, Νταουντάκη.

Μ.Ε.Ν.Τ. 9 ****

**** Η Μ.Ε.Ν.Τ. ΑΠΟΧΩΡΗΣΕ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ.

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (6/2/2022): Ο ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΕΠΡΟΚΕΙΤΟ ΝΑ ΑΓΩΝΙΣΘΕΊ ΜΕ ΤΗ Μ.Ε.Ν.Τ., ΑΛΛΑ Η ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕ ΤΗΝ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΤΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΩΣ ΕΚ ΤΟΥΤΟΥ ΟΙ «ΚΌΚΚΙΝΕΣ» ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΟ ΜΑΤΣ ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΕ 20-0.