Σάββατο 19 Μαρτίου 2022

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ, Β' ΦΑΣΗ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Έκανε το πρώτο βήμα το Ρούπελ - Έφυγε άπραγος από την Καβάλα ο Γυμναστικός

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης: 73-51

Το «οχυρό» απέφυγε τις δυσάρεστες εκπλήξεις που κρύβει συνήθως η πρεμιέρα των πλέι-οφ επικρατώντας της Ολυμπιάδας Αλεξανδρούπολης με 73-51.

Η αλλαγή έδρας επηρέασε αρνητικά το Ρούπελ, το οποίο υποχρεώθηκε να αγωνισθεί σήμερα στο κλειστό γυμναστήριο της Ηράκλειας, λόγω της διοργάνωσης του Μπάντμιντον που διεξάγεται στο Σιδηρόκαστρο.

Η ομάδα του Νίκου Κηρύκου είχε πάντα το προβάδισμα στο σκορ (8-10 πόντους), αλλά η αλήθεια είναι ότι για 30 λεπτά η εμφάνιση των Σιδηροκαστρινών ήταν μέτρια.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού το Ρούπελ εμφάνισε το καλό του αγωνιστικό πρόσωπο στο παρκέ εξασφαλίζοντας εύκολα τη σημαντική νίκη.

Δεκάλεπτα: 16-8, 33-25 (ημ.), 49-41, 73-51

Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Κηρύκος): Κάτος 8 (1), Δαλαγκόζης 16 (5), Τοπολίγκας 2, Γιαννάτος 10, Λουλούδης 12, Φραγκούλης 9 (2), Παπαδόπουλος 6, Κεμανετζής 8, Γεωργιανός 2.

Αγία Βαρβάρα - Γ.Σ. Σερρών 2017: 76-58

Με έναν νέο αθλητή στη σύνθεσή του παρατάχθηκε στην αναμέτρηση ενάντια στην Αγία Βαρβάρα σήμερα το απόγευμα ο Γυμναστικός.

Ο Τριαντάφυλλος Χατζής φόρεσε ξανά τη φανέλα με τον ταύρο στο στήθος, αλλά δυστυχώς η επιστροφή του ταλαντούχου γκαρντ στην ενεργό δράση δεν συνδυάστηκε με το πολυπόθητο διπλό.

Το πρώτο δεκάλεπτο διαδραμάτισε καθοριστικό ρόλο στη τελική έκβαση του αγώνα, με τους «πράσινους» να χάνουν με διαφορά 14 πόντων στο 10' (21-7).

Οι «ταύροι» επιχείρησαν να ανασυνταχθούν στη δεύτερη περίοδο, η οποία έκλεισε με 41-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Καβαλιώτες αύξησαν το προβάδισμά τους στο +15 (57-42), με το συγκρότημα του Γιάννη Μπουτάκογλου να μη μπορεί να κάνει την ανατροπή στη τελευταία περίοδο του ματς.

Η απουσία του Χατζηανδρέου «πλήγωσε» τον Γυμναστικό.

Διαιτητές: Κατρακάρης - Ανεστάκης

Δεκάλεπτα: 21-7, 41-29 (ημ.), 57-42, 76-58

Γ.Σ. Σερρών 2017 (Μπουτάκογλου): Μυλωνόπουλος 3 (1), Λαδιάς 2, Σιδερίδης 8 (1), Παλιαχάνης 7 (1), Χατζής 14 (1), Πεχλιβάνος 2, Σιδηρόπουλος 14 (4), Δούκας 8 (2), Γκολογκίνας, Δάγκουλας, Χασάπης.

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ: 73-51 (1-0)

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ - Γ.Σ. ΣΕΡΡΩΝ 2017: 76-58 (1-0)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ: 71-40 (1-0)

ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΩΝ - Α.Ε.Σ.: (ΑΝΕΒΛΗΘΗ)

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (26-27/3/2022): Γ.Σ. ΣΕΡΡΩΝ 2017 - ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ, ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ, ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΩΝ - Α.Ε.Σ.