Κυριακή 3 Απριλίου 2022

Α2 ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Τα έδωσε όλα, αλλά... έχασε

Πανσερραϊκός Polieco - Α.Ε. Πυλαίας: 57-64

Η Αθλητική Ένωση Πυλαίας πέρασε νικηφόρα από το κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων κερδίζοντας τον Πανσερραϊκό με 57-64, στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι των «κόκκινων» για τη φετινή σεζόν.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες ήταν εντυπωσιακές, ενώ στον αντίποδα οι «λιονταρίνες» ήταν απογοητευτικές.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε 2-10 (6:16), αναγκάζοντας τον προπονητή του Πανσερραϊκού Σπύρου Ιωαννίδη να πάρει τάιμ-άουτ.

Οι «κόκκινες» δεν μπορούσαν να πετύχουν καλάθι ούτε με... αίτηση, σε αντίθεση με την Πυλαία που ήταν ασταμάτητη (2-17 στο 6').

Ευτυχώς ο αγώνας δεν έληξε πρόωρα, με τις γηπεδούχες να βρίσκουν σιγά-σιγά ρυθμό στο παρκέ μειώνοντας σε 9-19 (1:30).

Η περίοδος τελείωσε 9-22.

Μέχρι το 14' το σύνολο της Χριστίνα Λίτσου είχε μια διαφορά άνω των 10 πόντων (14-27).

Η είσοδος της νεαρής Μαμούδη στον αγωνιστικό χώρο επέδρασε θετικά στον Πανσερραϊκό και σε συνδυασμό με την ευστοχία έξω από τη γραμμή των 6.75 και τη βελτίωση της αμυντικής λειτουργία των «κόκκινων» το ματς απέκτησε ενδιαφέρον (24-29, 3:40).

Οι Θεσσαλονικιές έβαλαν φρένο στην αντεπίθεση των γηπεδούχων (26-39 στο 19') και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 28-39.

Στη τρίτη περίοδο το συγκρότημα του Σπύρου Ιωαννίδη ήταν από άλλον πλανήτη.

Οι «λιονταρίνες» παίζοντας άμυνα για σεμινάριο και με συνετές επιλογές στην επίθεση έκαναν την ολική επαναφορά (42-41, 1:07).

Το δεκάλεπτο έκλεισε με 42-44.

Στη τέταρτη περίοδο η Πυλαία «πυροβολώντας» από τη περιφέρεια βρέθηκε στο +9 (43-52 στο 32') και στο +12 (47-59, 4:40).

Ο Πανσερραϊκός όμως δεν τα παράτησε και οι τελευταίες στιγμές της αναμέτρησης ήταν δραματικές (57-59, 50'').

Η Πυλαία με εξαιρετική ενέργεια της Κουράτορα σημείωσε το 57-61 (35''), με τη Μπακιρτζίδου να αστοχεί σε 2 καθοριστικές ελεύθερες βολές (20'').

Η Κουρατόρα από τη μεριά της ήταν πολύ ψύχραιμη από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας» (57-63, 18"), χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα της.

Διαιτητές: Ντίγκο - Σταμπουλής

Δεκάλεπτα: 9-22, 28-39 (ημ.), 42-44, 57-64

Πανσερραϊκός Polieco (Ιωαννίδης): Βάννα 10, Βαρούτη Χ., Τσάντα 14 (2), Μπακιρτζίδου 8, Σιάκκα, Πελτέκη 11 (1), Μαμούδη 2, Γκέγκα, Θανοπούλου 12 (3).

Α.Ε. Πυλαίας (Λίτσου): Ιγγλέζου 12 (2), Κουράτορα 21 (2), Κωστανάκη 9 (2), Κοντογιάννη, Διαμαντίδου 20 (2), Μαργέτη Μ. 2, Κλιματσάκη.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ POLIECO - Α.Ε. ΠΥΛΑΙΑΣ: 57-64

ΙΕΡΙΣΣΟΣ' 99 - ΑΡΗΣ: 73-119

ΠΑΝΟΡΑΜΑ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: 42-72

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΚΕΩΝ - ΠΑΝΘΗΡΕΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 77-35