Α2 ΕΘΝΙΚΗ

Θέλει δουλειά πολλή για να γίνει ομάδα

Πανσερραϊκός - Χ.Α.Ν.Θ.: 48-47

Δύο διαφορετικά πρόσωπα παρουσίασε ο Πανσερραϊκός στη χτεσινοβραδινή φιλική αναμέτρηση με τη Χ.Α.Ν.Θ, η οποία έλαβε χώρα στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Οι «λιονταρίνες» μπήκαν «φορτσάτες» στο παρκέ, έτρεξαν αρκετά, πίεσαν τις φιλοξενούμενες και προηγήθηκαν με 10-2.

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 16-4.

Στο επόμενο δεκάλεπτο η ομάδα του Πασχάλη Ρούλη αύξησε την υπέρ της διαφορά μέχρι και στο +17 (27-10) έχοντας επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό της στο γήπεδο.

Η περίοδος έκλεισε με 30-17.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η απόδοση του Πανσερραϊκού σημείωσε κατακόρυφη πτώση.

Οι «κόκκινες» υπέπεσαν σε φτηνά λάθη, ήταν επιπόλαιες και δυσλειτουργικές στην επίθεση, ενώ έχασαν τη συγκέντρωσή τους στην άμυνα.

Στον αντίποδα η Χ.Α.Ν.Θ. «μεταμορφώθηκε» προς το καλύτερο και μείωσε σε 36-29.

Στη τέταρτη περίοδο οι Θεσσαλονικιές χάρη στην εξαιρετική ευστοχία που είχαν από τη περιφέρεια πραγματοποίησαν την  ολική επαναφορά στο παιχνίδι ισοφαρίζοντας σε 43-43 και 47-47.

Τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς η Μαρίνα Μπακιρτζίδου, η οποία ήταν η αιχμή του δόρατος για τις γηπεδούχες εν τη απουσία αντίπαλης παίκτριας στο δικό της ύψος μέσα στη ρακέτα, με 1/2 βολές χάρισε τη νίκη στις «λιονταρίνες».

Σχόλιο από SerresBasket: Ο Πανσερραϊκός θέλει πολλή δουλειά ακόμη για γίνει ομάδα.

Από τις «κόκκινες» διακρίθηκε η Μπακιρτζίδου σκοράροντας 17 πόντους.

Δεν αγωνίσθηκε η Μαρία Χωλοπούλου, η  οποία παρακολούθησε την αναμέτρηση από τη κερκίδα του ΔΑΚ Σερρών.

Το νεανικό σύνολο της Χ.Α.Ν.Θ. έκλεψε τις εντυπώσεις με την εμφάνισή του στο δεύτερο ημίχρονο της συνάντησης.