Κυριακή 9 Οκτωβρίου 2022

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ, Α' ΟΜΙΛΟΣ - 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Νίκη σε ρυθμό ρελαντί για τους Ικάρους

Γ.Σ. Ίκαροι - Προσοτσάνη: 80-47

Το 2/2 πραγματοποίησαν στο πρωτάθλημα οι «κυανοκίτρινοι», οι οποίοι σήμερα το απόγευμα έκαναν επίδειξη δύναμης στην αναμέτρηση με τη Προσοτσάνη.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στη θέση του οδηγού μόλις στο 5' (15-5). Οι Δραμινοί μείωσαν σε 16-11 (3:28), αλλά οι Ίκαροι ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (26-13 σκορ πρώτης περιόδου).

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Γιάννη Μπουτάκογλου ήλεγχε το ρυθμό του παιχνιδιού μέχρι το 16' (35-17), με τον Ασημάκη να «ταΐζει» επιτυχώς στη ρακέτα τον Χασάπη που δεν είχε πρόβλημα στο να τελειώσει τις φάσεις.

Στα τελευταία λεπτά όμως οι Σερραίοι χαλάρωσαν αδικαιολόγητα, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους αντιπάλους τους να «ροκανίσουν» τη διαφορά (39-29).

Στη τρίτη περίοδο οι «κυανοκίτρινοι» φόρτσαραν στο παρκέ (49-32, στο 27'), με τον Ασημάκη παρά το διπλό και τριπλό μαρκάρισμα πάνω του να βρίσκει τον τρόπο προκειμένου να σκοράρει.

Το δεκάλεπτο έκλεισε με 57-33.

Στη τέταρτη περίοδο η διαφορά συνέχισε να παίρνει την ανιούσα (68-37, 6:08), με τους Ικάρους να προσθέτουν στο ενεργητικό τους δυο πολύτιμους βαθμούς.

Δεκάλεπτα: 26-13, 39-29 (ημ.), 57-33, 80-47

Γ.Σ. Ίκαροι (Μπουτάκογλου): Δαγκούλας 14, Λαδιάς, Ανδρικάκης 7 (1), Δημητρακάς 4, Θεοδοσιάδης 6 (1), Μηνάς 6 (1), Καραλιβανός 4, Ασημάκης 14, Σιδηρόπουλος 7 (1), Γούνας 4, Χασάπης 10, Μυλωνόπουλος 4.

Προσοτσάνη: Νυφόπουλος 3 (1), Οικονόμου 8, Κακατζίδης 11 (1), Παλτόγλου 8 (1), Κουτσίδης 6, Παναγιώτου 8 (1), Ουζούνης 3 (1), Δουλκέρογλου, Δεληγιαννίδης.

Γ.Σ. ΙΚΑΡΟΙ - ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: 80-47

ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΚΡΗΝΙΔΩΝ - Α.Ε.Σ.: ΑΝΕΒΛΗΘΗ

Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 70-44

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ - ΝΕΟΙ ΕΝΩΣΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 74-69

ΡΕΠΟ: ΗΡΑΚΛΕΙΑ