Κυριακή 9 Οκτωβρίου 2022

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (6ος ΟΜΙΛΟΣ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Μάθημα για τη συνέχεια

Κ.Α.Ο.Δ. - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 61-49

Το καταστροφικό πρώτο δεκάλεπτο στοίχισε στο Ρούπελ, το οποίο ηττήθηκε στη Δράμα από τον ΚΑΟΔ στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Γ' Εθνικής.

Οι παίκτες του Φώτη Κοκολιού εμφανίσθηκαν υπερβολικά αγχωμένοι και ο Κ.Α.Ο.Δ. εκμεταλλεύθηκε αυτό το γεγονός  στο έπακρο.

Στο 8' το σκορ ήταν 20-2 (!), με το «οχυρό» να δέχεται απανωτά χτυπήματα από τους Δραμινούς.

Η εναρκτήρια περίοδος έληξε 22-9.

Στο 15' οι γηπεδούχοι ήταν στο +13 (28-15).

Το Ρούπελ «αφυπνίσθηκε», κυκλοφόρησε καλύτερα τη μπάλα, εντόπισε τα αδύνατα σημεία του Κ.Α.Ο.Δ. στην άμυνα και μπήκε ξανά στο παιχνίδι (33-28 στο 19').

Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 37-30.

Στη τρίτη περίοδο το «οχυρό» εξακολουθούσε να καταδιώκει τους γηπεδούχους, οι οποίοι όμως εύκολα-δύσκολα κρατούσαν ένα καθαρό προβάδισμα υπέρ τους (47-33 στο 27').

Το δεκάλεπτο τελείωσε 51-38.

Στη τέταρτη περίοδο το Ρούπελ βελτίωσε την αμυντική του λειτουργία, αλλά στην επίθεση ήταν άστοχο χάνοντας αρκετά λέι-απ και η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ του Κ.Α.Ο.Δ.

Διαιτητές: Κώνης - Αναστασιάδης

Δεκάλεπτα: 22-9, 37-30 (ημ.), 51-38, 61-49

Κ.Α.Ο.Δ. (Γρηγοριάδης): Μαρκόπουλος 6 (2), Σιταρίδης 3 (1), Στυλίδης 19 (1), Γαϊτανίδης, Γρούδος 2, Κουμλέλης 12 (1), Παπαπασχάλης 2, Καβαργύρης 6 (2), Ραντοσάβλιεβιτς 11, Δομζαρίδης, Χριστοφορίδης.

Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Κοκολιός): Κάτος 3, Φραγκούλης 5 (1), Δατσιάδης 11 (1), Κεμανετζής, Δαλαγκόζης 3 (1), Λουλούδης, Τοπολίγκας, Γκούτζιας 4, Παπαδόπουλος 7, Μπαζτέκας, Σιδερίδης 14 (4), Δαμιανάκος.

Κ.Α.Ο.Δ. - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: 61-49

ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ - ΕΛΠΙΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ: 58-86

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ - ΓΑΛΑΤΙΣΤΑ: 70-51

ΔΙΓΕΝΗΣ ΛΑΚΚΩΜΑΤΟΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: 48-86