Σάββατο 29 Οκτωβρίου 2022

Β' ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Πειστική πρώτη νίκη για τα «λιοντάρια»

Πολύγυρος - Πανσερραϊκός STIHL: 55-73

Μετά από δύο συνεχόμενα ανεπιτυχή αποτελέσματα ο Πανσερραϊκός κατάφερε σήμερα να πάρει το πρώτο ροζ φύλλο αγώνος στο πρωτάθλημα, επικρατώντας στον Πολύγυρο της τοπικής ομάδας με 55-73.

Οι «κόκκινοι» συνάντησαν ορισμένες δυσκολίες στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, το οποίο έκλεισε με τα «λιοντάρια» να βρίσκονται στο +6 (13-19).

Στο επόμενο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιάννη Κακιούζη ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 24-35.

Στη τρίτη περίοδο ο Πανσερραϊκός με όπλο τη δυνατή άμυνα έκανε τα πράγματα πολύ πιο εύκολα στο παρκέ. Το δεκάλεπτο έληξε 32-54.

Στη τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι κράτησαν σε απόσταση ασφαλείας τους αντιπάλους τους και πανηγύρισαν στο φινάλε το διπλό.

Σπουδαία εμφάνιση από πλευράς «λιονταριών» πραγματοποίησε ο Δημήτρης Μάντζιος. Ο 27χρονος πάουερ-φόργουορντ ήταν ο «εξολοθρευτής» του Πολύγυρου σημειώνοντας 24 πόντους με εξαιρετική ευστοχία.

Πολύ καλό παιχνίδι έκανε και ο αρχηγός του Πανσερραϊκού, Παντελής Γεωργιανός σκοράροντας 18 πόντους.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης - Χρυσάφης - Κανελλίδης

Δεκάλεπτα: 13-19, 24-35, 32-54 (ημ.), 55-73

Πανσερραϊκός STIHL (Κακιούζης): Μιλόσεβιτς 4, Αχτσής 8 (2), Μάντζιος 24, Γεωργιανός 19 (2), Ντίνος 7 (1), Χριστοδούλου 5, Μπίλιος 3 (1), Κεραμάρης 3, Γρίψιος, Αποστολίδης.

ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL: 55-73

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ- ΓΕΦΥΡΑ: 51-73

ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΕΥΚΩΝ - ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ: 65-53

ΔΕΚΑ - ΕΥΚΑΡΠΙΑ: 78-68

ΧΑΝΘ-ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: 52-67