Κυριακή 30 Οκτωβρίου 2022

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ (Α' ΟΜΙΛΟΣ - 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Άλωσε» την Προσοτσάνη η Α.Ε.Σ. - Στοίχισαν οι απουσίες στην Ηράκλεια - Έχασαν το ματς και τον Ασημάκη οι Ίκαροι!

Προσοτσάνη - Α.Ε.Σ.: 40-50

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη σημείωσε χτες το βράδυ η Α.Ε.Σ. Η νεανική ομάδα του Χρήστου Γκαβανόζη κέρδισε πανάξια τη Προσοτσάνη διπλασιάζοντας τις επιτυχίες της στο φετινό πρωτάθλημα.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο Δραμινοί και Σερραίοι πορεύονταν χέρι-χέρι (10-9, 23-21, 31-30).

Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι «γαλάζιοι» ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους απειλώντας διαρκώς το αντίπαλο καλάθι, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Χατζόπουλο που κυριάρχησε μέσα στο «ζωγραφιστό».

Παράλληλα με την επίθεση η Α.Ε.Σ. εξουδετέρωσε τα ατού των γηπεδούχων με εξαιρετική άμυνα και έφυγε νικήτρια από τη Προσοτσάνη.

Δεκάλεπτα: 10-9, 23-21 (ημ.), 31-30, 40-50

Προσοτσάνη (Πολυμένης): Νυμφόπουλος, Τικταπανίδης, Κακατσίδης 12 (2), Παλτόγλου 16 (3), Μπενάζης 2, Ουζούνης, Ασλαμαζίδης, Πασδέρης, Πολυμένης, Δουλκέρογλου 5, Δέντσος 2, Δεληγιαννίδης 3 (1).

ΑΕΣ (Γκαβανόζης): Μπανάβας 4, Λάτσιος 3 (1), Γρούνης, Σαρρής 10 (1), Κώστογλου, Κακλίδης 4, Καραπέπερας 1, Θεοφανίδης, Ελέζι, Χατζόπουλος 22, Ντώνες 2, Πεχλιβανίδης 4.

Νέοι Ένωσης Καβάλας - Ηράκλεια: 93-54

Με αρκετές απουσίες αγωνίσθηκε η Ηράκλεια κόντρα στους Νέους της Ένωσης Καβάλας, οι οποίοι είχαν στη σύνθεσή τους και παίκτες με παραστάσεις από την Α2 Εθνική!

Οι «κόκκινοι« βρέθηκαν να χάνουν στο ημίχρονο με 47-27 και η τελική διαφορά έφτασε σε δυσθεώρητα ύψη.

Α.Ο. Καβάλα - Γ.Σ. Ίκαροι: 66-64

Διπλό το κακό για τους Ικάρους στην αποψινή αναμέτρηση με τον Α.Ο. Καβάλα. Οι «κυανοκίτρινοι» γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα σε ένα παιχνίδι που είχε δραματικό φινάλε, χάνοντας και τον ηγέτη τους, Γιώργο Ασημάκη, ο οποίος τραυματίσθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο (σύμφωνα με μια πρώτη εκτίμηση ο Ασημάκης έπαθε θλάση στη γάμπα και το κατά πόσο θα αγωνισθεί στο ντέρμπι με την Αγία Βαρβάρα αυτή τη στιγμή δεν μπορεί κανείς να το προβλέψει).

Το συγκρότημα του Γιάννη Μπουτάκογλου μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο κράταγε τα ηνία του αγώνα στα χέρια του (17-23, 33-39, 47-53).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Καβαλιώτες έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία (56-56).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο νικηφόρο αποτέλεσμα χάρη σε 2 εύστοχες βολές του έμπειρου Ρότσα στο τέλος της συνάντησης.

16 (!) βολές έχασαν οι Ίκαροι.

Δεκάλεπτα: 17-23, 33-39 (ημ.), 47-53, 66-64

Γ.Σ. Ίκαροι (Μπουτάκογλου): Ασημάκης 8, Λαδιάς 2, Ανδρικάκης, Θεοδοσιάδης, Καραλιβανός 2, Δημητρακάς 20 (3), Χασάπης 7 (1), Δάγκουλας 12, Γούνας 7, Μηνάς 4 (1), Δούκας 2, Σιδηρόπουλος.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ - Α.Ε.Σ.: 40-50

ΝΕΟΙ ΕΝΩΣΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΗΡΑΚΛΕΙΑ: 93-54

Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ - Γ.Σ. ΙΚΑΡΟΙ: 66-64

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΚΡΗΝΙΔΩΝ: 58-54 (Τιτάνες [Κιοσσές-Μανιώτης]): Μελιάδης 9 [2], Θεοδωρίδης 13 [3], Δημητρίου 13 [3], ,Μαζαρακης:6, Βάρναλης 2, Μπακάλης 2, Τζήκας 11, Οικονόμου 2).

ΡΕΠΟ: ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ

Γ.Σ. ΙΚΑΡΟΙ 9 (4-1)

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ 8 (4-0)

ΝΕΟΙ ΕΝΩΣΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ 8 (3-2)

Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ 6 (2-2)

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ 6 (1-4)

Α.Ε.Σ. 5 (2-1)

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ 5 (1-3)