Σάββατο 26 Νοεμβρίου 2022

Β' ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Σκίζει... στα εκτός!

ΔΕΚΑ - Πανσερραϊκός STIHL: 51-78

Τρίτη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη σημείωσε ο Πανσερραϊκός, ο οποίος διέλυσε τη ΔΕΚΑ στη Θεσσαλονίκη με διαφορά 27 πόντων!

Τα «λιοντάρια» του Γιάννη Κακιούζη φαίνεται ότι όταν αγωνίζονται μακριά από τις Σέρρες παίζουν πιο απελευθερωμένα και με πολύ λιγότερη πίεση για το αποτέλεσμα έχοντας 3/4, λαμβάνοντας μάλισταν υπόψιν ότι στο ματς της πρεμιέρας με τον Μακεδονικό οι «κόκκινοι» ηττήθηκαν με «σφαγιαστική» διαιτησία.

Όσο αφορά τη σημερινή αναμέτρηση ο Πανσερραϊκός ήταν εξαιρετικός στο πρώτο δεκάλεπτο και μπήκε στη θέση του οδηγού (16-24).

Στη δεύτερη περίοδο τα «λιοντάρια» αντιμετώπισαν προβλήματα στο σκοράρισμα και το δεκάλεπτο έκλεισε με 27-33.

Στη τρίτη περίοδο οι Σερραίοι ξεμπλόκαραν στην επίθεση, αλλά  η αμυντική τους λειτουργία είχε θέματα. Το δεκάλεπτο τελείωσε 47-57.

Στη τέταρτη περίοδο οι «κόκκινοι» «ισοπέδωσαν» τη ΔΕΚΑ. Ο Πανσερραϊκός εξουδετέρωσε 100% τα ατού των αντιπάλων (δέχθηκε μόνο 4 πόντους) και η νίκη των «λιονταριών» έλαβε διαστάσεις θριάμβου.

Σχόλιο από SerresBasket: Σούπερ εμφάνιση από τον Πέτρο Γρίψιο με 31 πόντους και 7 τρίποντα!

Όταν μπαίνουν τα περιφερειακά σουτ, τότε ο Πανσερραϊκός κερδίζει εύκολα. Σήμερα τα «λιοντάρια» είχαν 14 εύστοχες προσπάθειες έξω από τη γραμμή των 6.75.

Δεκάλεπτα: 16-24, 27-33 (ημ.), 47-57, 51-78

Πανσερραϊκός STIHL (Κακιούζης): Γεωργιανός 4, Γρίψιος 31 (7), Χριστοδούλου 9, Μιλόσεβιτς 4 (1), Ντίνος 8 (2), Μάντζιος 12 (4), Χατζόπουλος 4, Κεραμάρης 6, Αχτσής, Αποστολίδης.

ΔΕΚΑ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL: 51-78

ΧΑΝΘ - ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ: 63-64

ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΕΥΚΩΝ - ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ: 84-43

ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ - ΓΕΦΥΡΑ: 69-78

ΕΥΚΑΡΠΙΑ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: 56-73

ΡΕΠΟ: ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ.