Γ' ΕΘΝΙΚΗ (6ος ΟΜΙΛΟΣ - 6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Έσπασαν» καρδιές στο Σιδηρόκαστρο!

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΓΑΛΑΤΙΣΤΑ: 75-74

«Έσπασαν» καρδιές απόψε στο κλειστό γυμναστήριο του Σιδηροκάστρου στην αναμέτρηση του Ρούπελ με τη Γαλάτιστα.

Η ομάδα του Φώτη Κοκολιού έστω και μεγάλη δυσκολία κατόρθωσε να λυγίσει τη σθεναρή αντίσταση των φιλοξενούμενων, έχοντας και τη τύχη με το μέρος της στο φινάλε του αγώνα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το «οχυρό» ήταν ανώτερο στο γήπεδο και βρέθηκε να προηγείται με +7 (26-19).

Στο επόμενο δεκάλεπτο το σύνολο από τη Χαλκιδική ανασυντάχθηκε «ροκανίζοντας» τη διαφορά (43-42).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Ρούπελ πάτησε γκάζι και ξέφυγε στο σκορ με 62-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο της συνάντησης το ματς έγινε γκραν-γκινιόλ και το ροζ φύλλο κρίθηκε στο τελευταίο σουτ.

Η μπάλα πήγε στα χέρια του Καλπαξίδη, με τον καλαθοσφαιριστή της Γαλάτιστας να επιχειρεί το σουτ που θα έδινε τη νίκη στους φιλοξενούμενους, αλλά ευτυχώς ο παίκτης των αντιπάλων αστόχησε κι έτσι το Ρούπελ πανηγύρισε την εντός έδρας επιτυχία.

Δεκάλεπτα: 26-19, 43-42 (ημ.), 62-54, 75-74

Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Κοκολιός): Σιδερίδης 16 (4 τρ., 9 ριμπ., 3 ασ., 2 κλ.), Γκούτζιας 12 (9 ριμπ.), Δαλαγκόζης 13 (2), Φραγκούλης 9 (1), Παπαδόπουλος 8, Δατσιάδης 4, Κάτος 6, Κεμανετζής 4, Λουλούδης 3 (1).

ΔΙΓΕΝΗΣ ΛΑΚΚΩΜΑΤΟΣ - ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ: 49-83

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ - ΑΝΑΤΟΛΙΑ: 83-88 (παρ., 71-71 κ.α.)

ΚΑΟΔ - ΚΑΟΧ/ΕΥΡΩΠΗ '87: 69-49

ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ - ΒΑΣΙΛΙΚΑ: 69-80

ΕΛΠΙΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ - ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ: 78-72