Κυριακή 13 Νοεμβρίου 2022

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ (Γ' ΦΑΣΗ)

Κατατρόπωσε την Αγία Βαρβάρα και προκρίθηκε στους «4» η Α.Ε.Σ.!

Α.Ε.Σ. - Αγία Βαρβάρα: 69-60

Οι πιτσιρικάδες του Χρήστου Γκαβανόζη εξασφάλισαν τη νίκη-πρόκριση στον αγώνα του Κυπέλλου με τη πανίσχυρη Αγία Βαρβάρα πραγματοποιώντας την ολική επαναφορά στο παιχνίδι και τη μεγάλη ανατροπή, όχι μία, αλλά δύο φορές!

Στην εναρκτήρια περίοδο του ματς οι Καβαλιώτες κυριάρχησαν στο παρκέ (11-28).

Στη δεύτερη περίοδο η Α.Ε.Σ. παίζοντας άμυνα για σεμινάριο και βρίσκοντας τις λύσεις στην επίθεση μείωσε σε 30-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η «Σάντα» διεύρυνε εκ νέου το προβάδισμά της (44-52).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «γαλάζιοι» επιστρατεύοντας όλα τα αγωνιστικά και ψυχικά τους αποθέματα έβαλαν τους αντιπάλους τους στα σχοινιά, υποχρεώνοντάς τους στο τέλος να υποκλιθούν στην ανωτερότητά τους.

Δεκάλεπτα: 11-28, 30-33 (ημ.), 44-52, 69-60

Α.Ε.Σ (Γκαβανόζης): Μπανάβας 4, Λάτσιος 11 (1), Γρούνης, Σαρρής 12 (1), Κακλίδης 7, Καραπέπερας, Θεοφανίδης 1, Ελέζι, Ντώνες 4, Πεχλιβανίδης 13, Θεοχαρίδης, Χατζόπουλος 17.

Αγία Βαρβάρα (Μυτικόπουλος): Μπαλαμπουγιούκης Δ. 2, Στεφανίδης 13, Χατζηαβραμίδης 2, Μητρούδης 5 (1), Πρεμέτης 12, Μπαλαμπουγιούκης Π. 5 (1), Σουλίδης 2, Βασιλόπουλος 9 (1), Πέπα 1, Θανάση, Σπυρίδης, Λαζαρίδης 9 (1).