Κυριακή 29 Ιανουαρίου 2023

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ (Α' ΟΜΙΛΟΣ - 15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Σφαγή» των Ικάρων στο ντέρμπι - Ήττα στη Καβάλα για την Α.Ε.Σ. - Λύγισε στη παράταση η Ηράκλεια

Αγία Βαρβάρα - Γ.Σ. Ίκαροι: 73-68

«Όργια» έγιναν σήμερα το απόγευμα στο κλειστό γυμναστήριο των Ποταμουδίων, προκειμένου να χάσουν οι Ίκαροι στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής ενάντια στην Αγία Βαρβάρα. Δυστυχώς, το διαιτητικό δίδυμο (Ρούκας - Παρασίδης) δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις ενός τόσου σημαντικού αγώνα.

Στο 29' σημειώθηκε σύρραξη μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων, ενώ ταυτόχρονα φίλαθλος των γηπεδούχων εισέβαλε στον αγωνιστικό χώρο κινούμενος με απειλητικές διαθέσεις προς τους καλαθοσφαιριστές των «κυανοκίτρινων». Στο 33' ο προπονητής των Ικάρων, Γιάννης Μπουτάκογλου χρεώθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή και αποβλήθηκε!

6 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της αναμέτρησης με το σκορ στο 71-68, ο Δημητρακάς μετά από κλέψιμο της μπάλας βγήκε στον αιφνιδιασμό δεχόμενος μαρκάρισμα από πίσω από αθλητή της Αγίας Βαρβάρας, με τους διαιτητές να κλείνουν τα μάτια σε καταφανέστατο αντιαθλητικό φάουλ, ενώ στη συνέχεια έδωσαν τεχνική ποινή εις βάρος του φόργουορντ των «κυανοκίτρινων» για διαμαρτυρία (σωστή η τεχνική ποινή, αλλά νωρίτερα είχε προηγηθεί φάουλ που δεν χωράει αμφισβήτησης από κανέναν).

Αναφορικά με την εικόνα του ματς το πρώτο δεκάλεπτο είχε δύο όψεις. Μέχρι το 7' ο αγώνας ήταν αμφίρροπος (16-13). Από εκείνο το χρονικό σημείο και μέχρι το τέλος της περιόδου η «Σάντα» πέτυχε 12 αναπάντητους πόντους και βρέθηκε στο +15 (28-13).

Στη δεύτερη περίοδο οι «κυανοκίτρινοι» αποφάσισαν να παίξουν άμυνα και με συνετές επιλογές στην επίθεση πλησίασαν στο καλάθι (35-33). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 39-36.

Στη τρίτη περίοδο το σερραϊκό συγκρότημα συνέχισε την αντεπίθεσή του και προηγήθηκε με 44-49. Η Αγία Βαρβάρα αντέδρασε (50-49), οι Ίκαροι «φόρτσαραν» εκ νέου (50-53), με τους Καβαλιώτες όμως να επανέρχονται δυναμικά (58-54).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο μετά την άδικη αποβολή του Γιάννη Μπουτάκογλου (63-57 στο 33') οι «κυανοκίτρινοι» πείσμωσαν «τρέχοντας» 9-0 σερί (63-66).

Τα παιδαριώδη λάθη στη κυκλοφορία της μπάλας έφεραν την Αγία Βαρβάρα ξανά μπροστά στο σκορ (67-66, 71-68).

6 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της συνάντησης σημειώθηκε η φάση με το αντιαθλητικό φάουλ πάνω στον Δημητρακά με τους ρέφερι να μη καταλογίζουν την παράβαση.

Εν συνεχεία οι Καβαλιώτες με βολές διαμόρφωσαν το τελικό 73-68 παίρνοντας τη νίκη, καλύπτοντας και τη διαφορά της ήττας στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στις Σερρες.

Διαιτητές: Ρούκας - Παρασίδης

Δεκάλεπτα: 28-13, 39-36 (ημ.), 58-54, 73-68

Αγία Βαρβάρα (Μυτικόπουλος): Σπυρίδης, Στεφανίδης 21(3), Μπανάσας 13(1), Μητρούλης, Πρεμέτης, Μπαλαμπουγιούκης 3(1), Αθανασιάδης 6, Βασιλόπουλος 16(4), Πέπα 9, Σουλίδης 5(1), Λαζαρίδης, Πρασίνης

Γ.Σ. Ίκαροι Σερρών (Μπουτακογλου): Δαγκούλας 8(2), Λαδιάς, Θεοδοσιάδης, Ασημάκης 7(1), Λογυρός 15(2), Γούνας, Χασάπης 9, Συμεωνίδης 2, Μηνάς 5, Σιδηρόπουλος, Δημητρακάς 22(2).

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ - ΙΚΑΡΟΙ: 73-68

ΝΕΟΙ ΕΝΩΣΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - Α.Ε.Σ.: 87-72

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΗΡΑΚΛΕΙΑ: 70-62 (παρ., 59-59, κ.α.)

Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ - ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΚΡΗΝΙΔΩΝ: 94-71