Σάββατο 28 Ιανουαρίου 2023

Β' ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Με σβηστές μηχανές

Πανσερραϊκός STIHL - Πολύγυρος: 72-43

Σε ρυθμό ρελαντί οι «κόκκινοι» επιβλήθηκαν του Πολύγυρου στο ΔΑΚ Σερρών «Ιωάννης Τσιντσάρης» με 72-43 εξασφαλίζοντας άλλη μία σημαντική νίκη στο πρωτάθλημα.

Στο εναρκτήριο δεκάλεπτο της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι έκαναν αγγαρεία στο παρκέ, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν με 4-11 (3:26).

Η ομάδα του Γιάννη Κακιούζη ξύπνησε από τη χειμερία νάρκη προσπερνώντας στο σκορ (15-13). Η περίοδος ισόπαλη 15-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα «λιοντάρια» σημείωσαν 10-0 σερί (25-15) βγάζοντας περισσότερη ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Πολύγυρος προσπάθησε να κοντράρει τους «κόκκινους» μειώνοντας σε 25-20 (5:35).

Ο Πανσερραϊκός ανέβασε εκ νέου την απόδοσή του (38-26) και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 38-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα «λιοντάρια» κυριάρχησαν στο γήπεδο (47-32 στο 24'). Η περίοδος έληξε 56-37.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «κόκκινοι» αύξαναν ολοένα και περισσότερο την υπέρ τους διαφορά φτάνοντας πολύ εύκολα στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Σχόλιο από SerresBasket: Άτυχος στάθηκε ο σέντερ του Πανσερραϊκού, Χριστοδούλου. Ο υψηλόσωμος καλαθοσφαιριστής στο ξεκίνημα του παιχνιδιού χτύπησε στο αριστερό πόδι. Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου ο Χριστουδούλου διεκομίσθη στο Γενικό Νοσοκομείο Σερρών προκειμένου να υποβληθεί σε ακτινολογικό έλεγχο.

Λόγω του τραυματισμού του Χριστοδούλου ο Γιάννης Κακιούζης εμπιστεύθηκε τον Χατζόπουλο. Ο νεαρός παίκτης έδειξε κάποια δείγματα του ταλέντου του.

Επίσης ο κόουτς των «λιονταριών» χρησιμοποίησε και τους φερέλπιδες Ντώνε και Πεχλιβανίδη (ο δεύτερος ήταν ενθουσιώδης).

Ο παλιός προπονητής των Τιτάνων Δράμας (σε άνδρες και γυναίκες), κ. Γαϊτάνης βρέθηκε στις Σέρρες και παρακολούθησε από κοντά τον σημερινό αγώνα μια που ο γιος του παίζει στον σύλλογο της Χαλκιδικής.

Διαιτητές: Ξενικάκης - Ράπτης - Χάνος

Δεκάλεπτα: 15-15, 38-28 (ημ.), 56-37, 72-43

Πανσερραϊκός STIHL (Κακιούζης): Αχτσής 1, Γρίψιος 9 (1), Μιλόσεβιτς 16 (2), Γεωργιανός 7 (1), Κεραμάρης 10, Ντώνες 2, Μάντζιος 7 (1), Πεχλιβανίδης 2, Ντίνος 11 (1), Χατζόπουλος 7, Χριστοδούλου.

Πολύγυρος (Μπιτζάνης): Φουρκιώτης 6 (1), Σμυρλής 9 (1), Χατζηλάμπρου 6, Γαϊτάνης 3, Αρχοντάκης 4, Τσοπουρίδης 8, Παπαδόπουλος 7, Συμεών, Καναράς.

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (4/2/2023): ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL.