Σάββατο 14 Ιανουαρίου 2023

Β' ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Σαν τρελό φορτηγό ο Πανσερραϊκός «γκρέμισε» τη Γέφυρα

Γέφυρα - Πανσερραϊκός STIHL: 55-58

Με τα φρένα σπασμένα οι «κόκκινοι»  κέρδισαν τρίτο σερί ντέρμπι, επικρατώντας απόψε της Γέφυρας με 55-58. Τα «λιοντάρια» είχαν τη θερμή συμπαράσταση 50 φιλάθλων τους, οι οποίοι «έσπρωξαν» το συγκρότημα του Γιάννη Κακιούζη στη νίκη.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν σε γενικές γραμμές ισορροπημένο (14-16). Στη δεύτερη περίοδο ο Πανσερραϊκός ανέβασε την απόδοσή του και μπήκε για τα καλά στη θέση του οδηγού (26-31).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι  «κόκκινοι» παρουσιάσθηκαν νωθροί στο παρκέ δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους γηπεδούχους να αντεπιτεθούν και να κάνουν την ανατροπή στο σκορ. Η περίοδος έληξε 44-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα «λιοντάρια» ανασυντάχθηκαν  και χάρη στη σωστή ομαδική δουλειά σε άμυνα κι επίθεση πέτυχαν το σπουδαίο διπλό «ματσάροντας» τη διαφορά της ήττας στις Σέρρες (50-53).

Δεκάλεπτα: 14-16, 26-31 (ημ.), 44-42, 55-58

Πανσερραϊκός STIHL (Κακιούζης): Γεωργιανός 6 (2), Μιλόσεβιτς 11, Χριστοδούλου 6, Μάντζιος 13 (1), Κεραμάρης 9, Ντίνος 10 (1), Γρίψιος 3 (1), Αχτσής.

ΓΕΦΥΡΑ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL: 55-58

ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ - ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΕΥΚΩΝ: 69-65

ΕΥΚΑΡΠΙΑ - ΧΑΝΘ: 66-81

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ - ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ: 66-53

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ - ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ: 83-59