Κυριακή 15 Ιανουαρίου 2023

ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΕ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΑΜΑΞΙΔΙΟ (ΚΥΠΕΛΛΟ ΟΣΕΚΑ - Β' ΦΑΣΗ)

Νίκη-πρόκριση για τα «λιοντάρια»

Πανσερραϊκός - Μαρούσι: 42-28

Στο πρώτο επίσημο παιχνίδι που έδωσαν τα «λιοντάρια» στο γήπεδό τους το βράδυ του Σαββάτου όλα κύλησαν καλά για την ομάδα της Ευδοξίας Καρυοφυλάκη, η οποία νίκησε το Μαρούσι και εξασφάλισε τη πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου (αντίπαλος των «κόκκινων» ο δυνατός Α.Σ. Άτλας από την Αθήνα).

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο (14-11).

Με ένα όμως επιμέρους σκορ 18-4 στη τρίτη περίοδο του ματς, ο Πανσερραϊκός απέκτησε διαφορά 16 πόντων (32-15).

Στη τελευταία περίοδο του αγώνα τα «λιοντάρια» διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα και πανηγύρισαν το νικηφόρο αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Στούμπος - Τσαπόγα

Δεκάλεπτα: 10-9, 14-11 (ημ.), 32-15, 42-28

Πανσερραϊκός (Καρυοφυλάκη): Καπούλας 8, Γέργος 14, Γκέρης 8, Γκουτζουρέλας 12,  Δαμάσκος, Κανακάρης, Βαφειάδης, Κεχαγιάς, Γκόγκας.

Μαρούσι (Παπαϊωάννου): Ατζολιδάκης 2, Θανάση 9, Μίνα 4, Τσαουσίδης 13, Φερετός, Μιχαλόπουλος, Αρβανιτίδου.