Κυριακή 15 Ιανουαρίου 2023

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Ζορίσθηκε», αλλά κέρδισε ο Πανσερραϊκός

Πανσερραϊκός - Πανόραμα: 54-48

«Αγχώθηκε», αλλά νίκησε ο Πανσερραϊκός το αξιόμαχο Πανόραμα στην αναμέτρηση που έλαβε χώρα σήμερα το μεσημέρι στο ΔΑΚ Σερρών «ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΣΙΝΤΣΑΡΗΣ».

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν 6-8, με τις «λιονταρίνες» να βγάζουν αντίδραση στο παρκέ (11-8, 5:20).

Στο δεύτερο μισό της εναρκτήριας περιόδου οι παίκτριες του Πασχάλη Ρούλη ήταν αρκετά άστοχες και η περίοδος έληξε 15-16.

Στο επόμενο δεκάλεπτο το Πανόραμα βρέθηκε μπροστά στο σκορ με +6 (15-21, 8:53). Οι «λιονταρίνες» ανέκτησαν εκ νέου το προβάδισμα (22-21, 5:25), αλλά το σύνολο της Βιβής Διαβολεμένου είχε έτοιμη την απάντησή του (22-26 στο 17').

Οι «κόκκινες» συνήλθαν άμεσα (27-26 στο 18') και η περίοδος έκλεισε με 29-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός ξεκίνησε με ενθουσιασμό (35-30). Οι Θεσσαλονικιές όμως δεν τα παράτησαν ισοφαρίζοντας σε 36-36 (2:10).

Στο τέλος της περιόδου οι γηπεδούχες κατάφεραν να αποκτήσουν πλεονέκτημα έξι πόντων (42-36).

Στο 33' το σκορ ήταν 49-38. Το Πανόραμα έκανε την ύστατη προσπάθεια για την ολική επαναφορά στο ματς μειώνοντας σε 49-45 (στο 36').

Ο Πανσερραϊκός φάνηκε να δυσκολεύεται, αλλά οι «λιονταρίνες» δυνάμωσαν την άμυνά τους και ευστοχώντας σε ένα καθοριστικό τρίποντο (54-46, 1:15) «κλείδωσαν» τη νίκη.

Σχόλιο από SerresBasket: Τον αγώνα επισκίασαν οι σοβαροί τραυματισμοί δύο παικτριών του Πανοράματος. Συγκεκριμένα στο 16' η Καλογρίδου χτύπησε στο αριστερό γόνατο και αποχώρησε υποβασταζόμενη για τα αποδυτήρια, ενώ στο 37' η Ζουμπούλη μετά από σουτ που επιχείρησε έπεσε στο παρκέ σφαδάζοντας από τους πόνους, πιάνοντας τον αριστερό της αστράγαλο. Η σέντερ των φιλοξενούμενων μεταφέρθηκε στο ιατρείο του γηπέδου για να τις παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες.

Κέρδος για τις «λιονταρίνες» το ροζ φύλλο, αυτό και μόνο αυτό.

Διπλό ρόλο κλήθηκε να παίξει σήμερα η Μαρία Χωλοπόυλου. Η φόργουορντ του Πανσερραϊκου στο διάστημα που αγωνίσθηκε μάζεψε ριμπάουντ, έκλεψε μπάλες, σκόραρε και κάποιους πόντους, αλλά το κυριότερο φρόντισε τις κόρες της, οι οποίες κάθονταν δίπλα της στον πάγκο.

Τρομερή αστοχία στις βολές για τις «κόκκινες». Μόνο η Νίκη Χωλοπούλου είχε 0/8.

Η βραχύσωμη γκαρντ πέτυχε το μεγάλο τρίποντο (με ταμπλό!), το οποίο έγειρε τη πλάστιγγα υπέρ του Πανσερραϊκού.