Γ' ΕΘΝΙΚΗ (6ος ΟΜΙΛΟΣ - 14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Πλήρωσε το τίμημα της αλαζονείας

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - ΚΑΟΧ/Ευρώπη '87: 65-74

Απώλεσε το αήττητο της έδρας του το Ρούπελ συνέπεια της υπεροψίας που έδειξαν οι Σιδηροκαστρινοί στο παιχνίδι με τον ΚΑΟΧ/Ευρώπη '87.

Ο Φώτης Κοκολιός είχε ζητήσει από τους αθλητές του να ξεχάσουν τη νίκη που σημείωσαν στο ματς του πρώτου γύρου και να παρουσιασθούν σοβαροί και συγκεντρωμένοι κόντρα στο «μεταμορφωμένο» προς το καλύτερο το τελευταίο χρονικό διάστημα σύνολο από τη Χαλκιδική.

Δυστυχώς όμως αυτοί δεν τον άκουσαν προσεκτικά και ο αγώνας έλαβε πολύ άσχημη τροπή για το «οχυρό».

Το πρώτο ημίχρονο ήταν καταστροφικό για το Ρούπελ. Οι γηπεδούχοι μάλιστα βρέθηκαν κάποια στιγμή να χάνουν με 20 (!) πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε με 10-29 (34-41 στο 20').

Στη τρίτη περίοδο οι Σιδηροκαστρινοί παρουσίασαν σημάδια βελτίωσης, αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στη θέση του οδηγού και δεν την άφησαν μέχρι να λήξει η αναμέτρηση, με το Ρούπελ να μη μπορεί να κάνει την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Το «οχυρό» καλείται τώρα να ρεφάρει την αποψινή ήττα και να κάνει ένα μεγάλο διπλό έχοντας μπροστά του τον αγώνα με τον ΓΑΣ Κομοτηνή.

Δεκάλεπτα: 10-29, 34-41 (ημ.), 50-55, 65-74

Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Κοκολιός): Κάτος 11(1), Φραγκούλης 12(2), Δατσιάδης 21(2), Κεμανετζής 4, Δαλαγκόζης 3, Γκούτζιας 1, Παπαδόπουλος 9, Σιδερίδης 4.

ΚΑΟΧ/Ευρώπη '87 (Παναγιωτόπουλος): Παναγιωτόπουλος, Φιλοξενίδης 8, Τσιγγελίδης, Σμυρλής 6(1), Ζωγράφος 10(2), Χαρταβέλας, Γκατζιούρας 3, Τύπος 24, Γκιουζελίδης 20, Ράντονιτς 3(1), Βέτσος.