Β' ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ουφ...

Πανσερραϊκός STIHL - ΔΕΚΑ: 57-54

Γλίτωσαν το «έμφραγμα» οι «κόκκινοι», οι οποίοι τα βρήκαν σκούρα απέναντι στη νεανική ομάδα της ΔΕΚΑ, έχοντας να αντιμετωπίσουν συν τοις άλλοις και μια κακή διαιτησία.

Τα «λιοντάρια» λύγισαν τη αντίσταση των φιλοξενούμενων κερδίζοντας με 57-54. Άτυχος στάθηκε από πλευράς Πανσερραϊκού ο Μιλόσεβιτς.

Ο Σέρβος γκαρντ αποχώρησε τραυματίας από τον αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στην εναρκτήρια περίοδο με 17-15.

Στη δεύτερη περίοδο το σύνολο του Γιάννη Κακιούζη αύξησέ το προβάδισμά του στο +7 (37-30).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «κόκκινοι» έβλεπαν το αντίπαλο καλάθι με το κυάλι. Η ΔΕΚΑ αναθάρρησε και η περίοδος έκλεισε με 43-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικείς πλησίασαν στη νίκη (43-48, 47-50).

Ευτυχώς τα «λιοντάρια» αντεπιτέθηκαν, προσπέρασαν στο σκορ με 51-50, ενώ ανέβασαν τη διαφορά στο +4 με καθοριστικό τρίποντο του Ντίνου (54-50).

Εν συνεχεία αμφότερες οι ομάδες υπέπεσαν σε λάθη.

Η ΔΕΚΑ μείωσε σε 54-52. Ο Μάντζιος με δίποντο έκανε το 56-52, με τη ΔΕΚΑ να μη τα παρατάει (56-54 από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας»).

7 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της αναμέτρησης ο Γεωργιανός αστόχησε σε 2 βολές, αλλά ο Χριστοδούλου πήρε το κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ και η μπάλα έφτασε στα χέρια του Μάντζιου, ο οποίος κέρδισε το φάουλ.

Ο υψηλόσωμος καλαθοσφαιριστής του Πανσερραϊκού, έχασε τη πρώτη, έβαλε τη δεύτερη (θα έπρεπε να χάσει τη δεύτερη αφού απέμενε μόλις 1 δεύτερο) διαμορφώνοντας το 57-54.

Οι Θεσσαλονικείς με μακρινό σουτ πίσω από το κέντρο του γηπέδου λίγο έλειψε να στείλουν το ματς στη παράταση, αλλά η τύχη «χαμογέλασε» στους «κόκκινους» και οι Σερραίοι πρόσθεσαν δύο πολύτιμους βαθμούς στο ενεργητικό τους.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης - Λυγούρας - Ισιγώνης

Δεκάλεπτα: 17-15, 37-30 (ημ.), 43-45, 57-54

Πανσερραϊκός STIHL (Κακιούζης): Αχτσής, Μιλόσεβιτς, Μάντζιος 6, Γρίψιος 11, Κεραμάρης 12, Γεωργιανός 8 (1), Ντίνος 8 (2), Χριστοδούλου 10.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL - ΔΕΚΑ: 57-54

ΓΕΦΥΡΑ - ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ: 75-61

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ - ΕΥΚΑΡΠΙΑ: 96-65

ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ - ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΕΥΚΩΝ: 51-85

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ - ΧΑΝΘ: (7/3/2023)