Κυριακή 2 Απριλίου 2023

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ - Γ' ΦΑΣΗ/1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Τους «έκοψε» τα φτερά!

Αγία Βαρβάρα - Γ.Σ. Ίκαροι: 86-72

Μακριά από τον καλό τους εαυτό έμειναν οι Ίκαροι στο σούπερ ντέρμπι κόντρα στην Αγία Βαρβάρα, γνωρίζοντας την ήττα στη Καβάλα από τη «Σάντα» με 86-72.

Στο πιο καθοριστικό παιχνίδι της φετινής σεζόν οι «κυανοκίτρινοι» παρουσιάθηκαν εντελώς αποπροσανατολισμένοι στο παρκέ και το όνειρο της ανόδου στη Γ' Εθνική απομακρύνθηκε για το σύνολο του Γιάννη Μπουτάκογλου, το οποίο πρέπει να κάνει το 5/5, στοχεύοντας σε νίκη με +14 ενάντια στην Αγία Βαρβάρα στην αναμέτρηση που θα διεξαχθεί στις Σέρρες, προκειμένου να πάρει τη προνομιούχο 1η θέση που οδηγεί στα εθνικά πρωταθλήματα (εκτός κι αν η ομάδα του Χρήστου Μυτικόπουλου «γκελάρει» σε κάποιο από τα ματς που θα δώσει με τον Αστέρα και τους Νέους της Ένωσης Καβάλας, οπότε σε αυτή τη περίπτωση στους Ικάρους αρκεί νίκη και με έναν πόντο στο παιχνίδι του δευτέρου γύρου με τη «Σάντα»).

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στα πρώτα λεπτά της εναρκτήρια περιόδου το σκορ ήταν ισόπαλο (8-8).

Εν συνεχεία ακολούθησε «καταιγισμός» τριπόντων από τους γηπεδούχους, με την Αγία Βαρβάρα να αποκτά πλεονέκτημα 7 πόντων (17-10). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 23-14.

Στην επόμενη περίοδο το 28-14, έγινε 32-24, αλλά η «Σάντα» «διέλυσε» το καλάθι των Ικάρων έξω από τη γραμμή των 6.75 (9 εύστοχα τρίποντα), διευρύνοντας σημαντικά το προβάδισμά της (40-24).

Ο κόουτς Μπουτάκογλου εμπιστεύθηκε τον πολύπειρο Φίλιππο Συμεωνίδη και το ψηλό σχήμα λειτούργησε υπέρ των «κυανοκίτρινων», οι οποίοι βρήκαν ηρεμία στην άμυνα, ενώ παράλληλα ήταν πιο αποτελεσματικοί στην επίθεση μειώνοντας σε 48-41 στο 19'.

Το δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε με 50-41.

Στη τρίτη περίοδο το 56-49 αναπτέρωσε τις ελπίδες των Ικάρων για ανατροπή, αλλά οι Καβαλιώτες «πάτησαν» γκάζι πετυχαίνοντας 14-0 σερί (70-49 στο 28'). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 73-54.

Στη τέταρτη περίοδο οι Ίκαροι έχαναν με 80-56. Ο προπονητής των «κυανοκίτρινων» επέλεξε πιο ευέλικτη πεντάδα με τον Ασημάκη στον πάγκο (ο φόργουορντ των Ικάρων ήταν εξαιρετικός στο διάστημα που έπαιξε).

Οι «κυανοκίτρινοι» ανασυντάχθηκαν (82-68 στο 38') και είχαν τριπλή ευκαιρία να «ψαλιδίσουν» την διαφορά στο -11 στο φινάλε της συνάντησης μετά από φάουλ που κέρδισαν σε προσπάθεια για τρίποντο και δύο τεχνικές ποινές εις βάρος των γηπεδούχων, αλλά ευστόχησαν μόνο σε 2 από τις 5 βολές που σούταραν και το ματς έληξε με 86-72.

Σχόλιο από SerresBasket: Η Αγία Βαρβάρα αγωνίσθηκε με πάθος, στοιχείο που έλειπε από τους Ικάρους στο σημερινό σπουδαίο ντέρμπι. Εάν δεν κάνεις κατάθεση ψυχής στο παρκέ, τότε δεν έχεις δικαίωμα να ονειρεύεσαι άνοδο.

«Πάρτι» έκανε ο Αθανασιάδης απέναντι στους «κυανοκίτρινους».

Αρκετά παιδαριώδη λάθη από πλευράς Ικάρων.

Ο Δημητρακάς έπαιξε απροπόνητος λόγω covid-19 τις προηγούμενες ημέρες, ενώ στις προπονήσεις της εβδομάδα δεν συμμετείχαν λόγω προβλημάτων ούτε ο Χατζή, ο Συμεωνίδης και ο Δαγκούλας.