Β' ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 22η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Κακή εμφάνιση και ήττα για τους «κόκκινους»

Λεύκιππος Ξάνθης - Πανσερραϊκός STIHL:

76-62

Θεωρητικά τα «λιοντάρια» είχαν ελπίδες για την εξασφάλιση της δεύτερης θέσης στο φινάλε της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος, σε περίπτωση που κέρδιζαν σήμερα στη Ξάνθη τον Λεύκιππο και η Γέφυρα επικρατούσε του Μακεδονικού στο ντέρμπι κορυφής. Τίποτε όμως από αυτά τα δύο δεν έγινε με την ομάδα του Γιάννη Κακιούζη να πραγματοποιεί κακή εμφάνιση στον αγώνα με τους Θρακιώτες και να ηττάται δίκαια.

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τον Λεύκιππο ήταν το χειρότερο της σεζόν για τον Πανσερραϊκό, ο οποίος βρέθηκε να χάνει 20-2 (!) στο 6'. Η περίοδος έληξε 24-7.

Στο επόμενο δεκάλεπτο τα πράγματα όχι μόνο δεν βελτιώθηκαν για τους «κόκκινους», αλλά οι γηπεδούχοι «εκτόξευσαν» τη διαφορά στο +30 (40-10, στο 16').

Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 46-19.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα «λιοντάρια» συνήλθαν κάπως, έπαιξαν άμυνα και «ροκάνισαν» σημαντικά τη διαφορά (51-40 στο 28').

Με 5 συνεχόμενους πόντους από πλευράς Λεύκιππου η περίοδος τελείωσε 56-40.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός δεν κατάφερε να απειλήσει τους Θρακιώτες (66-49 στο 34') κι έτσι ο Λεύκιππος πήρε τη πολύτιμη νίκη και πανηγύρισε την παραμονή στη κατηγορία, δίχως να χρειαστεί τη διαδικασία των πλέι-άουτ.

Στον αντίποδα οι «κόκκινοι» θα αντιμετωπίσουν με μειονέκτημα έδρας στα πλέι-οφ τη Γέφυρα. Αξίζει να σημειωθεί ότι στον πρώτο γύρο της διοργάνωσης οι Θεσσαλονικείς έκαναν το διπλό στις Σέρρες, με τα «λιοντάρια» να τους πληρώνουν με το ίδιο νόμισμα στο δεύτερο γύρο.

Διαιτητές: Παπαγερίδης-Χρυσάφης-Ντόγκας

Δεκάλεπτα: 24-7, 46-19 (ημ.), 56-40, 76-62

Λεύκιππος Ξάνθης (Παπαδόπουλος): Καντά 11 (2), Τσίλογλου, Βερζαμάνης 4, Κατσαμούρης 23 (3), Τσαλαπάτας, Μαλανδρής 20 (5), Παπαδόπουλος, Μακαρατζής 4, Μπουτσακτσή 4, Παλλάκης 6 (2), Χρήστου 4, Ζαβούρας.

Πανσερραϊκός (Κακιούζης): Αχτσής 2, Γρίψιος 11 (3), Γεωργιανός 12 (1), Χριστοδούλου 1, Κεραμάρης 6, Μάντζιος 7, Αποστολίδης, Ντίνος 14 (2), Χατζόπουλος 3, Μπανάβας, Ντωνές 2, Πεχλιβανίδης 4.

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL: 76-62

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ - ΓΕΦΥΡΑ: 76-66

ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ - ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ: 67-88

ΕΥΚΑΡΠΙΑ - ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ: 99-69