Τετάρτη 5 Απριλίου 2023

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (6ος ΟΜΙΛΟΣ - ΠΛΕΪ ΟΦ/1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Προσπάθησε αλλά...

ΓΑΣ Κομοτηνή - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 66-51

Το πικρό ποτήρι της ήττας γεύτηκε στη Κομοτηνή από τον φιλόδοξο ΓΑΣ το «οχυρό» στο πρώτο ματς των πλέι-οφ της Γ' Εθνικής.

Στην εναρκτήρια περίοδο του παιχνιδιού οι δύο ομάδες αρχικά ήταν κοντά στο σκορ (8-6 στο 6'). Στη συνέχεια οι Θρακιώτες ανέβασαν την απόδοσή τους (16-6 στο 9'). Το δεκάλεπτο έληξε 16-9.

Στη δεύτερη περίοδο οι Σιδηροκαστρινοί μείωσαν σε 18-13, αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι αύξησαν το προβάδισμά τους σε ασφαλή επίπεδα (26-16).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Ρούπελ πάλευε να πλησιάσει τους αντιπάλους του, ο ΓΑΣ όμως διατηρούσε πλεονέκτημα 7-10 πόντων (38-31, 43-33). Η περίοδος έκλεισε με 46-37.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το σύνολο του Φώτη Κοκολιού έκανε την απέλπιδα προσπάθεια να ξαναμπεί στο κόλπο της νίκης (48-40 στο 32), αλλά οι Κομοτηναίοι δεν έχασαν τη συγκέντρωσή τους και στο κρίσιμο χρονικό σημείο της αναμέτρησης ξέφυγαν αρκετά στο σκορ (64-47 στο 38'), εξασφαλίζοντας το ροζ φύλλο αγώνος.

Δεκάλεπτα: 16-9, 26-16 (ημ.), 46-37, 66-51

ΓΑΣ Κομοτηνή (Φωτεινάκης): Ζώτος, Χωματάς 2, Γεωργίου, Αβδάλας, Μπίλιος 3 (1), Αρχιμανδρίτης 19 (3), Κουτσοβασίλης 5 (1),Παπανδρεόπουλος 11, Χριστοφορίδης 12 (2), Χαλίλ 9, Μάντιτς 5

Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Κοκολιός): Κάτος 9, Φραγκούλης 8 (2), Δατσιάδης 3, Κεμανετζής 4, Δαλαγκόζης 6, Γιαννάτος, Γκούτζιας 2, Παπαδόπουλος 14, Σιδερίδης 5 (1), Τοπολίγκας.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: 66-51 (2-1)

ΚΑΟΔ - ΒΑΣΙΛΙΚΑ: 74-58 (3-0). Ο ΚΑΟΔ ΠΕΡΑΣΕ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΑΣΗ.

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (9/4/2023): ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ.