Σάββατο 16 Σεπτεμβρίου 2023

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ «ΤΑΣΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ» (Α' ΟΜΙΛΟΣ,/Α' ΦΑΣΗ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Υπέταξε τους Τιτάνες ο Πανσερραϊκός - Πρόκριση στο φινάλε για την Ηράκλεια - Αποκλείσθηκε η Α.Ε.Σ.

Πανσερραϊκός U20 - Τιτάνες Δράμας: 63-55

Η νεανική ομάδα του Γιάννη Κακιούζη υπερκέρασε το εμπόδιο των Τιτάνων στον αγώνα που διεξήχθη νωρίτερα σήμερα το απόγευμα στο ΔΑΚ Σερρών «ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΣΙΝΤΣΑΡΗΣ». Αυτό ήταν το πρώτο επίσημο παιχνίδι για τους «κόκκινους» τη φετινή σεζόν.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης στο εναρκτήριο δεκάλεπτο τα «λιοντάρια» προηγήθηκαν 7-3, με τους φιλοξενούμενους να απαντάνε τάχιστα (7-8).

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν κι αυτοί πολύ γρήγορα από τη δική τους πλευρά (14-8, 4:40) και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 19-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός έχοντας ως όπλο τη δυνατή άμυνα κυριάρχησε στο παρκέ,  αφήνοντας τους αντιπάλους του αρκετά πίσω στο σκορ (25-14, 7:25, 32-18, 2:58).

Η περίοδος έληξε 34-19.

Μέχρι σχεδόν τα μισά της τρίτης περιόδου όλα έδειχναν ότι οι «κόκκινοι» θα έκαναν υγιεινό περίπατο (42-23), αλλά οι παίκτες του Πανσερραϊκού χαλάρωσαν αδικαιολόγητα και το συγκρότημα του παλιού γνώριμου Μάκη Μανιώτη άδραξε την ευκαιρία μειώνοντας σε 46-40 (στο 29'). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 51-42.

3:40 πριν το τέλος της συνάντησης οι Τιτάνες πλησίασαν στο καλάθι (55-53).

Ευτυχώς τα «λιοντάρια» συνήλθαν κάπως ευστοχώντας σε κρίσιμα σουτ (61-55, 2:18). Οι Δραμινοί «μπλόκαραν» στην επίθεση κι ο Πανσερραϊκός πήρε το ροζ φύλλο αγώνος και παράλληλα την πρόκριση.

Σχόλιο από SerresBasket: M.V.P. του παιχνιδιού ο Θεοδοσιάδης.

Πρέπει να δουλέψουν πολύ σκληρά οι πιτσιρικάδες.

Οι Τιτάνες έχουν καλύτερη ομάδα σε σύγκριση με πέρυσι. Πορφυριάδης και Καραγιαννίδης είναι ικανοί σκόρερ, ενώ στη θέση «4» ο Μπακάλης αποτελεί μία πολύ υπολογίσιμη μονάδα.

Δεκάλεπτα: Νέδογλου Α. - Νέδογλου Ζ.

Δεκάλεπτα: 19-14, 34-19 (ημ.), 51-42, 63-55

Πανσερραϊκός (Κακιούζης): Γεωργιάδης 13 (1), Γρούνης, Κλώνης 1, Γκαβανόζης 2, Αρχοντίδης Ι., Θεοδοσιάδης 24 (2), Καλογραιάκης 7 (1), Κηρύκος, Πεχλιβανίδης 14 (4/14 βολές), Παπαδόπουλος 2, Τζιμητρόπουλος, Αρχοντίδης Χ.

Τιτάνες Δράμας (Μανιώτης): Πορφυριάδης 19 (4), Τζήκας 2, Υφαντόπουλος, Μαζαράκης 2, Καραγιαννίδης 13 (2), Μπακάλης 16, Γετερίδης, Κουταλίδης 3, Νεδής.

Ηράκλεια - Προσοτσάνη: 60-58

Ντέρμπι με τα όλα του ήταν το ματς μεταξύ της Ηράκλειας και της Προσοτσάνης.

Λίγα δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή του αγώνα οι «κόκκινοι» πέτυχαν πέτυχαν ένα καθοριστικό δίποντο (60-58), με τους φιλοξενούμενους να έχουν την επίθεση για τη νίκη, αλλά να υποπίπτουν σε λάθος κάνοντας εν συνεχεία φάουλ σε νεκρό χρόνο. Με 1/2 βολές η Ηράκλεια έφτασε στο νικηφόρο αποτέλεσμα με 61-58.

Νέοι Ένωσης Καβάλας - Α.Ε.Σ.: 67-35

Ανώτεροι οι γηπεδούχοι επικράτησαν εύκολα των «γαλάζιων» με 67-35. Ο Νίκος Κηρύκος έβγαλε ορισμένα χρήσιμα συμπεράσματα για την ομάδα του.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ U20 - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 63-55

ΗΡΑΚΛΕΙΑ - ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: 61-58

ΝΕΟΙ ΕΝΩΣΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - Α.Ε.Σ.: 67-35

ΙΚΑΡΟΙ - ΝΕΟΙ ΑΓΙΑΣ ΒΑΡΒΑΡΑΣ: (17/9/23)