Κυριακή 17 Σεπτεμβρίου 2023

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ «ΤΑΣΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ» (Α' ΟΜΙΛΟΣ,/Α' ΦΑΣΗ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Επίδειξη δύναμης των «κυανοκίτρινων»

Γ.Σ. Ίκαροι - Νέοι Αγίας Βαρβάρας: 86-58

Με το δεξί ξεκίνησαν στο Κύπελλο της Ένωσης οι Ίκαροι, οι οποίοι συνέτριψαν τους Νέους της Αγίας Βαρβάρας με 86-58, εξασφαλίζοντας με άνεση την πρόκριση.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο οι «κυανοκίτρινοι» μπήκαν «φουριόζοι» στο γήπεδο πιέζοντας ασφυκτικά τους αντιπάλους τους, κλέβοντας μπάλες, επιβάλλοντας από νωρίς τον ρυθμό τους στο παρκέ (10-1, 6:29).

Οι Καβαλιώτες αν και βρέθηκαν με τη πλάτη στο τοίχο (21-8) δεν τα παράτησαν μειώνοντας σε 21-19 (1:52), «πυροβολώντας» έξω από τη γραμμή των 6.75.

Η περίοδος έληξε 27-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σύνολο του Στέργιου Ποργιόπουλου συνάντησε δυσκολίες (30-28 στο 13, 35-32 στο 15').

Τελικά προς το κλείσιμο της περιόδου οι «κυανοκίτρινοι» αύξησαν τη διαφορά στο +11 (44-33 στο 18').

Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 49-40.

Στη τρίτη περίοδο οι Σερραίοι βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία, ενώ η επίθεσή τους «έβγαζε» φωτιές (64-45, 4:35). Το δεκάλεπτο τελείωσε 71-48.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο αγώνας έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα (81-53, 3:24), με τους Ικάρους να κερδίζουν εύκολα και δίκαια τη «ΣΑΝΤΑ» U20.

Σχόλιο από SerresBasket: Κορυφαίος του παιχνιδιού ο νεαρός Βαντσίκας. Έχει δυνατότητες ως αθλητής, πολύ καλό ύψος, μακριά άκρα, ταχύς, διείσδυση, σουτ από τη περιφέρεια. Πρέπει να δυναμώσει και να δουλέψει περισσότερο στην άμυνα.

Εξαιρετικός ο Μηνάς τόσο στην οργάνωση, όσο και στην εκτέλεση. Θετικός και ο Λουλούδης.

Άτυχος στάθηκε ο Γιαννάτος, ο οποίος υπέστη διάστρεμμα στο δεξί πόδι και δεν αγωνίσθηκε ούτε λεπτό στο δεύτερο ημίχρονο του ματς.

Οι διαιτητές κατόρθωσαν, διότι περί κατορθώματος πρόκειται, να εκνευρίσουν σε αγώνα Κυπέλλου τόσο τους γηπεδούχους, όσο και τους φιλοξενούμενους, αλλά και τους φιλάθλους στη κερκίδα. Ήμαρτον!!!

Διαιτητές: Τσακιρίδης - Αλευράς

Δεκάλεπτα: 27-22, 49-40 (ημ.), 71-48, 86-58

Γ.Σ. Ίκαροι (Ποργιόπουλος): Δάγκουλας, Λαδιάς, Βαντσίκας 27 (4), Λουλούδης 12 (2), Μηνάς 11, Καραλίβανος 2, Σαμαράς 2, Σιδηρόπουλος 7 (1), Γούνας 9, Χασάπης 5 (1), Τζότζος 4, Γιαννάτος 7.

Νέοι Αγίας Βαρβάρας (Μαγιάνης - Μυτικόπουλος): Παπαδόπουλος Π. του Α. 5, Ελευθεριάδης 6 (2), Μάρκου 9 (1), Παπαδόπουλος Π. του Ι. 12, Μόμτσος 5 (1), Γεωργιάδης 5 (1), Σπυρίδης 3, Καλέας 8 (1), Ραξενίδης 2, Χαϊτάς 3, Αυγερινός, Βαρωνάς.

Γ.Σ. ΙΚΑΡΟΙ - ΝΕΟΙ ΑΓΙΑΣ ΒΑΡΒΑΡΑΣ: 86-58

ΝΕΟΙ ΕΝΩΣΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - Α.Ε.Σ.: 67-35 (ΧΤΕΣ)

ΗΡΑΚΛΕΙΑ - ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: 61-58 (ΧΤΕΣ)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ U20 - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 63-55