Σάββατο 9 Σεπτεμβρίου 2023

Β' ΕΘΝΙΚΗ (ΑΝΔΡΕΣ)

Με καλές και κακές στιγμές τα «λιοντάρια»

Πανσερραϊκός - Ελευθερούπολη: 55-74

Φιλική ήττα υπέστησαν τα «λιοντάρια» από τη φιλόδοξη Ελευθερούπολη (ομάδα Α2) στον αγώνα που διεξήχθη σήμερα το απόγευμα στο ΔΑΚ Σερρών «ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΣΙΝΤΣΑΡΗΣ».

Αναφορικά με την εικόνα του παιχνιδιού μετά το αρχικό 4-0, οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι εξασφαλίζοντας διαφορά 12 πόντων (4-16).

Οι «κόκκινοι» πόνταραν πολύ στο περιφερειακό σουτ, με τον Τσακαλέρη να μη τροφοδοτείται σωστά εν τη απουσία από το ματς του βασικού πόιντ-γκαρν και αρχηγού των «κόκκινων», Παντελή Γεωργιανού.

Προς το κλείσιμο της εναρκτήρια περιόδου ο Πανσερραϊκός άρχισε να βρίσκει τις ισορροπίες του ως ομάδα στο γήπεδο μειώνοντας σε 12-19.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου τα «λιοντάρια» πλησίασαν την Ελευθερούπολη στους 3 πόντους (16-19), όμως οι αντίπαλοί τους ξέφυγαν εκ νέου στο σκορ (20-30).

Και πάλι στο τελείωμα του δεκαλέπτου το σύνολο του Γιάννη Κακιούζη ανέβασε την απόδοσή του και η περίοδος έληξε 29-35.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τους Σερραίους, οι οποίοι ήταν σαν να μην είχαν βγει από τα αποδυτήρια.

Η Ελευθερούπολη έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ σημειώνοντας 0-16 σερί (29-51). Η διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων έφτασε και στο +24 (31-55), με τη περίοδο να ολοκληρώνεται με 37-57.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα «λιοντάρια» προσπάθησαν να αντιδράσουν για να γλιτώσουν τη συντριβή και σε ένα βαθμό τα κατάφεραν (55-74).

Δεκάλεπτα: 12-19, 29-35 (ημ.), 37-57, 55-74

Πανσερραϊκός (Κακιούζης): Μπρατσιάκος 7 (1), Στόλης, Κουτουξίδης 8 (1), Τσακαλέρης 11, Ντίνος 11 (3), Μανούσος 13, Θεοδοσιάδης, Γεωργιάδης, Σαρρής, Κεραμάρης 1, Μήνου 4 (1).

Σχόλιο από SerresBasket: Θέλει πολλή δουλειά ο Πανσερραϊκός μέχρι την έναρξη του πρωταθλήματος.

Τσακαλέρης και Μανούσος έδειξαν ότι γνωρίζουν αρκετά κιλά μπάσκετ, αλλά θέλουν και τη κατάλληλη υποστήριξη από τους συμπαίκτες τους.

Ο στρατευμένος Μπρατσιάκος παρά το γεγονός ότι ήρθε από τον πάγκο έκανε καλό παιχνίδι.

Ντίνος και Κουτουξίδης βοήθησαν, αλλά χρειάζεται να δώσουν κι άλλα.

Μήνου, Στόλης, Κεραμάρης κινήθηκαν σε ρηχά νερά (ο πρώτος συνείσφερε κάπως στον οργανωτικό τομέα).

Ο νεαρός Γεωργιάδης προς τιμήν του το διάστημα που χρησιμοποιήθηκε από τον Γιάννη Κακιούζη αγωνίσθηκε δίχως φόβο.

Ο Θεοδοσιάδης έχει ανηφορικό δρόμο μπροστά του.