Σάββατο 7 Οκτωβρίου 2023

A2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Γκάζωσε» στο φινάλε και πήρε τη νίκη

Α.Ε. Πυλαίας - Πανσερραϊκός STIHL: 59-68

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής ο Πανσερραϊκός.

Οι «λιονταρίνες» του Πασχάλη Ρούλη μετά από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι σημείωσαν το διπλό στη Θεσσαλονίκη στο παιχνίδι της πρεμιέρας με την πάντοτε επικίνδυνη Αθλητική Ένωση Πυλαίας.

Οι «κόκκινες» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 42-35, αλλά στην επανάληψη οι «λιονταρίνες» ήταν καλύτερες έναντι των γηπεδούχων, έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση, ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή τους στα τελευταία λεπτά του ματς, πετυχαίνοντας 11 πόντους, ενώ δέχθηκαν μόλις δύο, μετατρέποντας το 57-57 (στο 35') σε 59-68!

Διαιτητές: Παπαδόπουλος - Σιούλας

Δεκάλεπτα: 18-16, 42-35 (ημ.), 52-54, 59-68

Α.Ε. Πυλαίας (Λίτσου): Καραμπατζάκη 19 (1), Λογδανίδου 8, Ιγγλέζου 8 (2), Βαντσιούρη 3 (1), Κωστανάκη 8 (2), Σπανίδου 3, Καρβουνιάδου 4, Τσουμπερλή 5, Μαδαλιανίδου 1, Διαμαντοπούλου, Τσούπα, Κλιματσάκη.

Πανσερραϊκός STIHL (Ρούλης): Καλαμπάκου 13 (1), Νάστου 11 (2), Μιχαηλίδου 13 (3), Τζημορώτα 10 (1), Γκομπετζισβίλι 12, Μπακιρτζίδου 2, Χωλοπούλου 7, Μαραγκού.

Α.Ε. ΠΥΛΑΙΑΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL: 59-68

ΒΟΛΟΣ - ΑΡΗΣ: 71-47

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ - ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΚΕΩΝ:  42-81

ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ - Μ.Ε.Ν.Τ.: 59-53