NATIONAL LEAGUE 1 (3ος ΟΜΙΛΟΣ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Τον «πλήγωσε» ο Φίλιππος στη πρεμιέρα

Φίλιππος Βέροιας - Πανσερραϊκός STIHL:

63-58

Το ξεκίνημα του πρωταθλήματος της National League 1 δεν συνοδεύτηκε με νίκη για τα «λιοντάρια», τα οποία έχασαν στη Βέροια από τον τοπικό Φίλιππο.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα φτάνοντας μάλιστα να προηγηθούν ακόμη και με διψήφια διαφορά, με το σκορ στο τέλος της δεύτερης περιόδου να είναι 38-30.

Οι «κόκκινοι» βελτίωσαν την άμυνά τους στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, αλλά στην επίθεση το συγκρότημα του Γιάννη Κακιούζη αντιμετώπισε σοβαρές δυσκολίες, ευστοχώντας συνολικά μόνο σε 4 τρίποντα.

Ο Πανσερραϊκός προσπάθησε να απειλήσει τον Φίλιππο, μείωσε στους 3 πόντους, όμως το ροζ φύλλο κατέληξε στη πλευρά των αντιπάλων.

Το ματς παρακολούθησε από κοντά κι ο Πρόεδρος του συλλόγου, Τάσος Παναγιώτου.

* Πριν την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του σπουδαίου Έλληνα προπονητή, Γιάννη Ιωαννίδη που «έφυγε» από τη ζωή τη περασμένη Τετάρτη.

Διαιτητές: Σαρακενίδης - Παπαθανασίου - Δικταπανίδης

Δεκάλεπτα: 20-16, 38-30 (ημ.), 53-46, 63-58

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 22 (3), Αποστολίδης 7 (1), Ξενιτίδης, Κάτζος 4, Καραγιώργος 13 (1), Μπένας 7 (1), Μελαδιανός 10 (2), Δημαλής.

Πανσερραϊκός STIHL: Μήνου 10 (2), Τσακαλέρης 18 (1), Ντίνος 12, Γεωργιανός 2, Μανούσος 9, Μπρατσιάκος 3 (1), Στόλης 4, Γεωργιάδης.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL: 63-58

ΜΑΧΗΤΕΣ/ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΕΥΚΩΝ - ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ: 62-69

ΕΝΩΣΗ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: 72-69

Α.Ο. ΑΡΕΤΣΟΥ - Χ.Α.Ν.Θ.: 54-64